Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Niekaralność, popełnienie przestępstwa a praca w służbie cywilnej

15.11.2013
Zgodnie z art. 4 Ustawy o służbie cywilnym jednym z warunków, jaki musi spełniać kandydat do pracy jest brak karalności za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Nie stanowi zatem przeszkody do zatrudnienia w charakterze członka służby cywilnej karalność osoby zainteresowanej za czyn będący przestępstwem w rozumieniu Kodeksu karnego czy Kodeksu karnego skarbowego, ale dokonany nieumyślnie. Nie stanowi też tym bardziej przeszkody karalność ubiegającego się o przyjęcie do służby cywilnej za popełnienie przez niego czynów o charakterze wykroczenia.
 
Na chwilę obecną nie jest Pani osobą karaną i nie ma przeszkód prawnych, aby we wszelkich oświadczeniach, jako taką osobę Pani się podawała. Uzyska Pani również zaświadczenie o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego.
 
Jednakże nawet, jeżeli udałoby się Pani przejść proces rekrutacji to po uprawomocnieniu się wyroku stanie się Pani osobą karaną i pracodawca z pewnością rozwiąże z Panią umowę. Zgodnie, bowiem z art. 71 Ustawy o służbie cywilnej rozwiązanie stosunku pracy z urzędnikiem służby cywilnej bez wypowiedzenia z winy urzędnika może nastąpić w razie m.in. popełnienia przez urzędnika w czasie trwania stosunku pracy przestępstwa, jak również w sytuacji zawinionej przez urzędnika utraty uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie I PK 192/2010 utrata przez członka korpusu służby cywilnej zatrudnionego na podstawie umowy o pracę przymiotów określonych w rygorach selekcyjnych wymaga rozwiązania stosunku pracy, do którego należy stosować przepisy Kodeksu pracy (art. 4 i art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej, Dz. U. 2008 r. Nr 227 poz. 1505 ze zm.).
 
Natomiast wobec faktu popełnienia przez Panią przestępstwa w mojej ocenie powództwo o przywrócenie do pracy nie ma większego uzasadnienia i należałoby wnosić o zasądzenie odszkodowania na Pani rzecz. Stosownie, bowiem do treści art. 45 Kodeksu pracy w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nie określony jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, sąd pracy - stosownie do żądania pracownika - orzeka o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywróceniu pracownika do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowaniu. 
 
Sąd pracy może nie uwzględnić żądania pracownika uznania wypowiedzenia za bezskuteczne lub przywrócenia do pracy, jeżeli ustali, że uwzględnienie takiego żądania jest niemożliwe lub niecelowe; w takim przypadku sąd pracy orzeka o odszkodowaniu.


Tagi: niekaralność, służba cywilna

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły