Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Alimenty od daty złożenia pozwu czy też od daty wydania wyroku?

14.11.2013
Niestety przepisy prawa nie odpowiadają wprost na pytanie czy alimenty winny być zasądzane od daty złożenia pozwu czy też od daty wydania wyroku w sprawie. Coraz częściej jednak zdarza się, iż sądy nie uwzględniają wniosków o zasądzenie alimentów od daty złożenia pozwu, lecz zasądzają je od dnia wydania wyroku w sprawie. Podstawą takiego wyrokowania jest fakt, iż co do zasady alimenty służą zaspokajaniu bieżących potrzeb dziecka.
 
W orzecznictwie zdaje się dominować stanowisko, że korzystanie z roszczenia o alimenty powinno być uwarunkowane przede wszystkim potrzebą zaspokojenia bieżących potrzeb. Kumulowanie roszczeń obejmujących niezaspokojone potrzeby w przeszłości i aktualne nie powinno nabierać cech roszczenia odszkodowawczego. Niezaspokojone mogą być zarówno potrzeby materialne, jak i niematerialne. Jedne i drugie mogą się okazać trudno wymierne w dacie orzekania. 
 
Oczywiście w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku może Pani wnieść o doręczenie wyroku wraz z uzasadnieniem a następnie w terminie 14 dni wnieść apelację do Sądu Okręgowego. Jeżeli w pozwie wnosiła Pani o zasądzenie alimentów od dnia złożenia pozwu to w uzasadnieniu sąd powinien wskazać przyczyny, dlaczego przedmiotowego wniosku nie uwzględnił. 
 
Niezależnie od powyższego przepisy Kodeksu rodzinnego umożliwiają dochodzenie należności, jakie Pani pokryła za okresy wsteczne. Zgodnie bowiem z art. 140 Kodeksu rodzinnego osoba, która dostarcza drugiemu środków utrzymania lub wychowania nie będąc do tego zobowiązana albo będąc zobowiązana z tego powodu, że uzyskanie na czas świadczeń alimentacyjnych od osoby zobowiązanej w bliższej lub tej samej kolejności byłoby dla uprawnionego niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami, może żądać zwrotu od osoby, która powinna była te świadczenia spełnić.
 
Przy czym jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie III CRN 41/70 w razie gdyby osoba uprawniona do roszczeń zwrotnych określonych w art. 140§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego świadczyła alimenty w kwocie przekraczającej możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego do alimentacji, to nie przysługuje jej roszczenie zwrotne w takim zakresie, w jakim rzeczywiście świadczyła, ale tylko w takim zakresie, w jakim nie przekracza to świadczeń określonych na podstawie kryteriów przewidzianych w art. 135§1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.


Tagi: alimenty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły