Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Dział spadku wraz z stwierdzeniem nabycia spadku

13.11.2013
We wniosku o stwierdzenie nabycia spadku nie można wnosić o jednoczesne dokonania działu spadku. Natomiast możliwa jest sytuacja odwrotna tj. złożenie wniosku o dział spadku a w trakcie przedmiotowego postępowania sąd dokona również stwierdzenia nabycia spadku.
 
Powyższe wynika z treści art. 681 Kodeksu postępowanie, zgodnie z którym jeżeli stwierdzenie nabycia spadku jeszcze nie nastąpiło i nie został sporządzony zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku wydaje sąd w toku postępowania działowego.
 
Stwierdzenie nabycia spadku podejmowane w toku postępowania działowego następuje w formie oddzielnego postanowienia, które - jako orzeczenie co do istoty sprawy - podlega osobnemu zaskarżeniu w drodze apelacji i skargi kasacyjnej. Przed uprawomocnieniem się tego postanowienia dokonanie działu jest niedopuszczalne.
 
We wniosku o dział spadku należy wskazywać wartość majątku w sposób orientacyjny. W sytuacji, gdy pomiędzy spadkobiercami dojdzie do sporu co do wartości tego majątku, sąd powoła dowód z opinii biegłego na okoliczność ustalenia wartości składnika spadku.
 
Wniosek powinien spełniać wymagania zawarte stawiane przez kodeks dla pozwu, przy czym wnioskodawca nie musi wskazywać dokładnie sposobu dokonania działu. Należy także powołać postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku lub zarejestrowany akt poświadczenia dziedziczenia, chyba że takie postanowienie nie zostało jeszcze wydane i nie sporządzono (zarejestrowano) aktu poświadczenia dziedziczenia. Należy również dołączyć spis inwentarza, jeśli został sporządzony, oraz podać, jakie testamenty spadkodawca sporządził i gdzie się znajdują.
 
W wypadku gdy spis inwentarza nie był sporządzony, wnioskodawca jest zobowiązany wskazać we wniosku majątek (aktywa), który ma być przedmiotem podziału. Jeśli wniosek nie został ograniczony do części spadku, opis majątku powinien wyczerpywać całość masy spadkowej.
 
We wniosku należy wskazać wszystkich uczestników postępowania, którymi są spadkobiercy lub ich następcy, zapisobiercy, którym zapisano rzeczy lub prawa należące do spadku, a także nabywcy udziału w konkretnym składniku majątku spadkowego. Uczestnikami postępowania powinni być również ci spadkobiercy, którzy zbyli swój udział w spadku, gdyż mogą być zainteresowani wynikiem sprawy ze względu na odpowiedzialność za długi spadkowe  oraz możliwość zaliczania darowizn  i rozstrzygania o roszczeniach ubocznych.
 
Ponadto poza aktami zgonu rodziców oraz aktami urodzenia dzieci należy dołączyć akty małżeństwa tych dzieci gdzie w wyniku zawarcia związku małżeńskiego doszło do zmiany nazwiska spadkobiercy.


Tagi: dział spadku, nabycie spadku, spis z inwentarza

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły