Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Cofnięcie wniosku o dobrowolne poddanie się karze

11.11.2013
Zgodnie z art. 335 Kodeksu postępowania karnego Prokurator może umieścić w akcie oskarżenia wniosek o wydanie wyroku skazującego i orzeczenie uzgodnionych z oskarżonym kary lub środka karnego za występek zagrożony karą nieprzekraczającą 10 lat pozbawienia wolności bez przeprowadzenia rozprawy, jeżeli okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości, a postawa oskarżonego wskazuje, że cele postępowania zostaną osiągnięte.
 
Oświadczenie o cofnięciu wniosku o dobrowolne poddanie się karze należy wysłać do Prokuratury, jeżeli nie przekazano jeszcze sprawy do sądu lub do sądu, jeżeli akt oskarżenia już do niego trafił. Najpóźniej wniosek ten można cofnąć na rozprawie.
 
Jak słusznie wskazał Sąd Apelacyjny w Katowicach w sprawie II AKa 368/2008 nie ulega najmniejszej wątpliwości, że związanie sądu treścią złożonego wniosku, w sytuacji, gdy podejmuje on decyzję o rozpoznaniu sprawy w omawianym trybie, nie jest bezwzględne o tyle, że dostrzegając potrzebę jego zmiany lub uzupełnienia sąd może wystąpić wobec stron ze stosowną inicjatywą zmierzającą do modyfikacji wniosku prokuratora, która jednak musi zostać zaaprobowana przez oskarżonego w sposób wyraźny i jednoznaczny. W sytuacji braku takiego dalszego porozumienia sąd winien sprawę rozpoznać na zasadach ogólnych.
 
W omawianej sprawie okoliczności popełnienia przestępstwa z art. 178a Kodeksu karnego nie budzą wątpliwości. Zgodnie z powołanym przepisem kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. 
 
Jednocześnie na mocy art. 42 Kodeksu karnego sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów albo pojazdów określonego rodzaju, jeżeli sprawca w czasie popełnienia przestępstwa wymienionego był w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środka odurzającego. W zakres orzeczenia o zakazie prowadzenia pojazdów mechanicznych, w pierwszej kolejności powinno wchodzić uprawnienie do prowadzenia pojazdu tego rodzaju, którym sprawca dopuścił się przestępstwa.
 
Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie WA 11/2002 przy ocenie czynu z art. 178a § 1 kk, należy m.in. oceniać takie okoliczności, jak stopień zawartości alkoholu w organizmie sprawcy ponad ustawowe minimum, sposób prowadzenia pojazdu w aspekcie realnego, faktycznego zagrożenia dla ruchu (poza stanem nietrzeźwości, ewentualne naruszenie innych zasad bezpieczeństwa w ruchu, zwłaszcza w aspekcie znaczenia ich wagi dla tegoż bezpieczeństwa), miejsce poruszania się pojazdem (np. drogi o małym natężeniu ruchu, czy też miejsca o znacznym natężeniu ruchu, wymagające szczególnej uwagi także od trzeźwego kierowcy).
 
Reasumując w mojej ocenie istnieje realna szansa, iż po wycofaniu złożonego wniosku zostanie orzeczona kara o wiele niższa niż ustalona z Prokuratorem. Jest Pani osobą młodą, jak rozumiem wcześniej nie karaną w szczególności za tego typu przestępstwa, prowadziła Pani pojazd w miejscu gdzie nie poruszają się inne pojazdy mechaniczne. W mojej ocenie kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres roku będzie karą wystarczającą.
 
Nadmieniam, iż do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej oskarżony, któremu zarzucono występek, może złożyć wniosek o wydanie wyroku skazującego i wymierzenie mu określonej kary lub środka karnego bez przeprowadzania postępowania dowodowego; jeżeli oskarżony nie ma obrońcy z wyboru, sąd może, na jego wniosek, wyznaczyć mu obrońcę z urzędu.
 
Sąd może uwzględnić wniosek oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa nie budzą wątpliwości i cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości. Uwzględnienie takiego wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwią się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego tego wniosku.


Tagi: alkohol, kara, prawo jazdy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły