Zasiedzenie gospodarstwa rolnego
25.10.2013
Zasadniczo dziedziczenie gospodarstw rolnych zawsze podlegało ograniczeniu. Pierwszą ustawą wprowadzającą przedmiotowe ograniczenia do systemu prawa polskiego była Ustawa z dnia 29 czerwca 193 roku o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych. Przepisy tejże ustawy z drobnymi zmianami zostały wprowadzone do Kodeksu cywilnego.
Kolejne nowelizacje przepisów łagodziły stopniowo rygoryzm przepisów obowiązujących przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych. Do istotne liberalizacji przepisów, mającej znaczenie dla rozważenie przedmiotowej sprawy, doszło poprzez wprowadzenie w życie Ustawy z dnia 26 marca 1982 roku o zmianie Ustawy Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu gospodarstw rolnych. Ustawę tą jednak stosuje się wyłącznie do spadków otwartych po jej wejściu w życie.
Zasadniczo przeprowadzenie sprawy spadkowej w omawianej sprawie będzie dosyć trudne a w efekcie po jego przeprowadzeniu przedmiotowe gospodarstwo przypadnie Panu w niewielkiej części. Dlatego też w mojej ocenie lepszym wyjściem z sytuacji będzie złożenie wniosku o stwierdzenie zasiedzenia gospodarstwa rolnego.
Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu, jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Bardzo istotne jest jednak, iż jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie
zasiedzenie, jest małoletni,
zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie II CSK 644/2010 możliwe jest
zasiedzenie udziału lub udziałów należących do pełnoletnich współwłaścicieli, a wobec małoletnich nastąpi to zgodnie z upływem okresu ochronnego.
Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
Zasada doliczania czasu posiadania pozwala utrzymać ciągłość posiadania, która dla terminu zasiedzenia ma podstawowe znaczenie. Zasada następstwa w posiadaniu oznacza, że każdy kolejny posiadacz in statu usucapiendi wchodzi w posiadanie swojego poprzednika (poprzedników); następstwo to nie ogranicza się do bezpośredniego poprzednika, ale obejmuje wszystkich poprzedników będących posiadaczami samoistnymi (tak SN w orzeczeniu z 29 kwietnia 1987 r., III CRN 96/87, LexPolonica nr 302119, OSNCP 1988, nr 11, poz. 157). Tak więc art. 176 Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania w razie samowolnego objęcia posiadania i w braku samoistności posiadania.
W mojej ocenie więc ma Pan duże szanse, iż sąd uwzględni Pana wniosek o stwierdzenie zasiedzenia gospodarstwa wolnego w całości. Uczestnikami przedmiotowego postępowania będą wszystkie osoby wchodzące w grę przy dziedziczeniu a więc Pana rodzeństwo a jeżeli rodzeństwo nie żyje to ich dzieci i małżonkowie rodzeństwa.
Tagi: zasiedzenie, gospodarstwo rolne
Opinie naszych zadowolonych Klientów
-
13.05.2014
Bernadeta napisał(a):
Czytając ten artykuł nasunęło mi się pytanie: Czy przy zasiedzeniu trzeba podawać wszystkich potencjalnych spadkobierców? A co jak się ich nie zna? Czy do wniosku o zasiedzenie trzeba załączać akty urodzenia wszystkich potencjalnych spadkobierców, tak jak przy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? Czy można akty urodzenia zastąpić ogłoszeniem prasie?