Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedzenie gospodarstwa rolnego

25.10.2013
Zasadniczo dziedziczenie gospodarstw rolnych zawsze podlegało ograniczeniu. Pierwszą ustawą wprowadzającą przedmiotowe ograniczenia do systemu prawa polskiego była Ustawa z dnia 29 czerwca 193 roku o ograniczeniu podziału gospodarstw rolnych. Przepisy tejże ustawy z drobnymi zmianami zostały wprowadzone do Kodeksu cywilnego.
 
Kolejne nowelizacje przepisów łagodziły stopniowo rygoryzm przepisów obowiązujących przy dziedziczeniu gospodarstw rolnych. Do istotne liberalizacji przepisów, mającej znaczenie dla rozważenie przedmiotowej sprawy, doszło poprzez wprowadzenie w życie Ustawy z dnia 26 marca 1982 roku o zmianie Ustawy Kodeks cywilny oraz o uchyleniu ustawy o uregulowaniu gospodarstw rolnych. Ustawę tą jednak stosuje się wyłącznie do spadków otwartych po jej wejściu w życie.
 
Zasadniczo przeprowadzenie sprawy spadkowej w omawianej sprawie będzie dosyć trudne a w efekcie po jego przeprowadzeniu przedmiotowe gospodarstwo przypadnie Panu w niewielkiej części. Dlatego też w mojej ocenie lepszym wyjściem z sytuacji będzie złożenie wniosku o stwierdzenie zasiedzenia gospodarstwa rolnego.
 
Zgodnie z art. 172 Kodeksu cywilnego posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu, jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
 
Bardzo istotne jest jednak, iż jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela. 
 
Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 7 lipca 2011 r. w sprawie II CSK 644/2010 możliwe jest zasiedzenie udziału lub udziałów należących do pełnoletnich współwłaścicieli, a wobec małoletnich nastąpi to zgodnie z upływem okresu ochronnego.
 
Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
 
Zasada doliczania czasu posiadania pozwala utrzymać ciągłość posiadania, która dla terminu zasiedzenia ma podstawowe znaczenie. Zasada następstwa w posiadaniu oznacza, że każdy kolejny posiadacz in statu usucapiendi wchodzi w posiadanie swojego poprzednika (poprzedników); następstwo to nie ogranicza się do bezpośredniego poprzednika, ale obejmuje wszystkich poprzedników będących posiadaczami samoistnymi (tak SN w orzeczeniu z 29 kwietnia 1987 r., III CRN 96/87, LexPolonica nr 302119, OSNCP 1988, nr 11, poz. 157). Tak więc art. 176 Kodeksu cywilnego nie ma zastosowania w razie samowolnego objęcia posiadania i w braku samoistności posiadania.
 
W mojej ocenie więc ma Pan duże szanse, iż sąd uwzględni Pana wniosek o stwierdzenie zasiedzenia gospodarstwa wolnego w całości. Uczestnikami przedmiotowego postępowania będą wszystkie osoby wchodzące w grę przy dziedziczeniu a więc Pana rodzeństwo a jeżeli rodzeństwo nie żyje to ich dzieci i małżonkowie rodzeństwa.


Tagi: zasiedzenie, gospodarstwo rolne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 13.05.2014 Bernadeta napisał(a):

  Czytając ten artykuł nasunęło mi się pytanie: Czy przy zasiedzeniu trzeba podawać wszystkich potencjalnych spadkobierców? A co jak się ich nie zna? Czy do wniosku o zasiedzenie trzeba załączać akty urodzenia wszystkich potencjalnych spadkobierców, tak jak przy wniosku o stwierdzenie nabycia spadku? Czy można akty urodzenia zastąpić ogłoszeniem prasie?

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły