Badanie alkomatem
13.10.2013
Warunki oraz sposób dokonywania badań koniecznych do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie.
Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się za pomocą probierza trzeźwości przez przedmuchiwanie go przez osobę poddaną badaniu.
Zgodnie z art. 129 Ustawy prawo o ruchu drogowym policjant jest uprawniony do żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
Funkcjonariusze Policji przeprowadzają badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zgodnie ze wskazaniami określonymi w Zarządzeniu nr 496 Komendanta Głównego Policji z 25 maja 2004 r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (Dz.Urz. KGP z 2004 r. Nr 9, poz. 40 ze zm.). Regułą jest, że w razie stwierdzenia obecności alkoholu w wydychanym powietrzu podczas pierwszego pomiaru przeprowadzany jest drugi pomiar. Zgodnie jednak z Zarządzeniem nr 738 Komendanta Głównego Policji z 21 czerwca 2011 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie badań na zawartość alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (Dz.Urz. Komendy Głównej Policji Nr 5, poz. 34) w przypadku dokonania pierwszego pomiaru za pomocą urządzenia działającego na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3 , należy niezwłocznie dokonać drugiego pomiaru. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru za pomocą urządzenia działającego na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu (np. Alkotest 7410, Alkosensor IV) i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3 należy dokonać drugiego pomiaru po upływie 15 minut. W przypadku uzyskania w pomiarach wyników: w pierwszym pomiarze - równego lub większego od 0,1 mg/dm3, a w drugim - 0,00 mg/dm3, należy niezwłocznie dokonać trzeciego pomiaru tym samym urządzeniem. Gdy wynik trzeciego pomiaru wyniesie 0,00 mg/dm3, nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. W przypadku uzyskania w pierwszym pomiarze wyniku równego lub większego od 0,1 mg/dm3 , a w drugim - 0,00 mg/dm3 , ale poniżej 0,1 mg/dm3, należy niezwłocznie dokonać trzeciego pomiaru tym samym urządzeniem. Gdy wynik trzeciego pomiaru wyniesie 0,00 mg/dm3 lub powyżej 0,00 mg/dm3, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że badany w chwili kierowania pojazdem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania należy zweryfikować badaniem urządzeniem działającym na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez badanego albo badany żąda takiego badania.
Zgodnie z uchwałą Izby Karnej Sądu Najwyższego z 15 lutego 1989 r., VI KZP 10/88, LexPolonica nr 304089 (OSNKW 1989, nr 3-4, poz. 19), zawartość alkoholu we krwi może być ustalona zarówno analizą chemiczną, jak i innymi sprawdzonymi metodami, np. analizą stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem „Alcomat” lub innym o podobnym działaniu. Sąd Najwyższy uznał zatem wyniki takiego badania za pełnoprawny środek dowodowy w postępowaniu przed sądami w sprawach karnych.
Jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu, to w takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu (art. 129i ust. 2 Prawa o ruchu drogowym).
Z przedstawionych wyników badań w sposób bezsprzeczny wynika, iż w chwili kontroli prowadził Pan pojazd pod wpływem alkoholu. Co potwierdzają wszystkie 4 badania. Oczywiście mógł Pan bezpośrednio po ich przeprowadzeniu je zakwestionować i zażądać badania krwi, czego Pan jednak nie uczynił. W mojej ocenie w chwili badań
alkohol już był redukowany z organizmu.
Tagi: alkohol, alkomat, prawo jazdy
Opinie naszych zadowolonych Klientów