Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Badanie alkomatem

13.10.2013
Warunki oraz sposób dokonywania badań koniecznych do ustalenia zawartości alkoholu w organizmie określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie.
 
Badanie wydychanego powietrza przeprowadza się za pomocą probierza trzeźwości przez przedmuchiwanie go przez osobę poddaną badaniu.
 
Zgodnie z art. 129 Ustawy prawo o ruchu drogowym policjant jest uprawniony do żądania poddania się przez kierującego pojazdem lub przez inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu.
 
Funkcjonariusze Policji przeprowadzają badanie na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu zgodnie ze wskazaniami określonymi w Zarządzeniu nr 496 Komendanta Głównego Policji z 25 maja 2004 r. w sprawie badań na zawartość w organizmie alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (Dz.Urz. KGP z 2004 r. Nr 9, poz. 40 ze zm.). Regułą jest, że w razie stwierdzenia obecności alkoholu w wydychanym powietrzu podczas pierwszego pomiaru przeprowadzany jest drugi pomiar. Zgodnie jednak z Zarządzeniem nr 738 Komendanta Głównego Policji z 21 czerwca 2011 r. zmieniającym zarządzenie w sprawie badań na zawartość alkoholu lub środka działającego podobnie do alkoholu (Dz.Urz. Komendy Głównej Policji Nr 5, poz. 34) w przypadku dokonania pierwszego pomiaru za pomocą urządzenia działającego na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3 , należy niezwłocznie dokonać drugiego pomiaru. W przypadku dokonania pierwszego pomiaru za pomocą urządzenia działającego na zasadzie elektrodowego utleniania alkoholu (np. Alkotest 7410, Alkosensor IV) i uzyskania wyniku ponad 0,00 mg/dm3 należy dokonać drugiego pomiaru po upływie 15 minut. W przypadku uzyskania w pomiarach wyników: w pierwszym pomiarze - równego lub większego od 0,1 mg/dm3, a w drugim - 0,00 mg/dm3, należy niezwłocznie dokonać trzeciego pomiaru tym samym urządzeniem. Gdy wynik trzeciego pomiaru wyniesie 0,00 mg/dm3, nie zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się w stanie po użyciu alkoholu. W przypadku uzyskania w pierwszym pomiarze wyniku równego lub większego od 0,1 mg/dm3 , a w drugim - 0,00 mg/dm3 , ale poniżej 0,1 mg/dm3, należy niezwłocznie dokonać trzeciego pomiaru tym samym urządzeniem. Gdy wynik trzeciego pomiaru wyniesie 0,00 mg/dm3 lub powyżej 0,00 mg/dm3, zachodzi uzasadnione podejrzenie, że badany w chwili kierowania pojazdem znajdował się w stanie po użyciu alkoholu. Wynik badania należy zweryfikować badaniem urządzeniem działającym na podstawie pomiaru spektrofotometrycznego w podczerwieni, jeżeli zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa przez badanego albo badany żąda takiego badania.
 
Zgodnie z uchwałą Izby Karnej Sądu Najwyższego z 15 lutego 1989 r., VI KZP 10/88, LexPolonica nr 304089 (OSNKW 1989, nr 3-4, poz. 19), zawartość alkoholu we krwi może być ustalona zarówno analizą chemiczną, jak i innymi sprawdzonymi metodami, np. analizą stężenia alkoholu w wydychanym powietrzu urządzeniem „Alcomat” lub innym o podobnym działaniu. Sąd Najwyższy uznał zatem wyniki takiego badania za pełnoprawny środek dowodowy w postępowaniu przed sądami w sprawach karnych.
 
Jeżeli stan osoby podlegającej badaniu uniemożliwia jego przeprowadzenie urządzeniem elektronicznym lub osoba ta odmawia poddania się takiemu badaniu, to w takim przypadku ustalenie zawartości w organizmie alkoholu następuje na podstawie badania krwi lub moczu (art. 129i ust. 2 Prawa o ruchu drogowym).
 
Z przedstawionych wyników badań w sposób bezsprzeczny wynika, iż w chwili kontroli prowadził Pan pojazd pod wpływem alkoholu. Co potwierdzają wszystkie 4 badania. Oczywiście mógł Pan bezpośrednio po ich przeprowadzeniu je zakwestionować i zażądać badania krwi, czego Pan jednak nie uczynił. W mojej ocenie w chwili badań alkohol już był redukowany z organizmu.


Tagi: alkohol, alkomat, prawo jazdy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły