Jazda na rowerze po piwie, alkoholu, pijanemu
04.10.2013
Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.
Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony wcześniej, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
W razie popełnienia wykroczenia określonego powyżej orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie II KRN 121/92 odstąpienie od wymierzenia kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, mimo stwierdzenia popełnienia wykroczenia z art. 87 § 1 kw, jest możliwe jedynie w wypadkach stwierdzenia przez organ orzekający, zasługujących na szczególne uwzględnienie, okoliczności czynu lub właściwości sprawcy, tj. w oparciu o podstawę prawną sformułowaną w art. 39 Kodeksu wykroczeń. Ta podstawa prawna musi być jednak wówczas w części dyspozytywnej orzeczenia expressis verbis powołana.
Nie ulega w niniejszej sprawie, iż wykroczenie popełnione przez syna jest czynem społecznie szkodliwym. Nadmieniam, iż Kodeks wykroczeń nie posługuje się formą wartościowania, która jest przyjęta w Kodeksie karnym. Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu w myśl art. 1§2 Kodeksu karnego powoduje brak przestępności tego czynu. Pojęcie to nie zostało wprowadzone do Kodeksu wykroczeń.
W mojej ocenie nie zasadne byłoby wnoszenie sprzeciwu od nakazu wydanego przez sąd w niniejszej sprawie. Co prawda faktycznie mając na uwadze dochody Pani syna możliwe, iż sąd zmniejszyłby karę grzywny, jednak dodatkowo orzekłby zakaz prowadzenia rowerów a nie rzadko w takiej sytuacji zdarza się, iż sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
Nadmieniam, iż powyższa odpowiedź jest oparta na obowiązującym w Polsce prawie i bynajmniej nie jest ono najbardziej rygorystyczne wśród przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo a Anglii za prowadzenie roweru po „spożyciu” grozi grzywna do 1000 funtów. W takich krajach jak Czechy, Węgry nawet najmniejsze stężenie alkoholu we krwi rowerzysty powoduje karalność. Natomiast osobiście jestem krytykiem obowiązujących w Polsce przepisów w szczególności w zakresie braku rozróżnienia prowadzenia roweru po „jednym piwie” a prowadzenia samochodu, gdzie ten drugi pojazd stwarza o wiele większe zagrożenia dla życia innych osób.
Tagi: piwo, alkomat, rower
Opinie naszych zadowolonych Klientów