Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Jazda na rowerze po piwie, alkoholu, pijanemu

04.10.2013
Odpowiedzialności za wykroczenie podlega ten tylko, kto popełnia czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny do 5000 złotych lub nagany.
 
Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu inny pojazd niż określony wcześniej, podlega karze aresztu do 14 dni albo karze grzywny.
 
W razie popełnienia wykroczenia określonego powyżej orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie II KRN 121/92 odstąpienie od wymierzenia kary zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, mimo stwierdzenia popełnienia wykroczenia z art. 87 § 1 kw, jest możliwe jedynie w wypadkach stwierdzenia przez organ orzekający, zasługujących na szczególne uwzględnienie, okoliczności czynu lub właściwości sprawcy, tj. w oparciu o podstawę prawną sformułowaną w art. 39 Kodeksu wykroczeń. Ta podstawa prawna musi być jednak wówczas w części dyspozytywnej orzeczenia expressis verbis powołana.
 
Nie ulega w niniejszej sprawie, iż wykroczenie popełnione przez syna jest czynem społecznie szkodliwym. Nadmieniam, iż Kodeks wykroczeń nie posługuje się formą wartościowania, która jest przyjęta w Kodeksie karnym. Znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu w myśl art. 1§2 Kodeksu karnego powoduje brak przestępności tego czynu. Pojęcie to nie zostało wprowadzone do Kodeksu wykroczeń.
 
W mojej ocenie nie zasadne byłoby wnoszenie sprzeciwu od nakazu wydanego przez sąd w niniejszej sprawie. Co prawda faktycznie mając na uwadze dochody Pani syna możliwe, iż sąd zmniejszyłby karę grzywny, jednak dodatkowo orzekłby zakaz prowadzenia rowerów a nie rzadko w takiej sytuacji zdarza się, iż sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.
 
Nadmieniam, iż powyższa odpowiedź jest oparta na obowiązującym w Polsce prawie i bynajmniej nie jest ono najbardziej rygorystyczne wśród przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. Przykładowo a Anglii za prowadzenie roweru po „spożyciu” grozi grzywna do 1000 funtów. W takich krajach jak Czechy, Węgry nawet najmniejsze stężenie alkoholu we krwi rowerzysty powoduje karalność. Natomiast osobiście jestem krytykiem obowiązujących w Polsce przepisów w szczególności w zakresie braku rozróżnienia prowadzenia roweru po „jednym piwie” a prowadzenia samochodu, gdzie ten drugi pojazd stwarza o wiele większe zagrożenia dla życia innych osób.


Tagi: piwo, alkomat, rower

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły