Kradzież bazy danych
02.10.2013
Niestety w praktyce rynkowej coraz częściej spotykam się z sytuacją, gdy pracownicy kradną bazę danych swego pracodawcy a następnie wykorzystują ją w własnej działalności gospodarczej. Na całe szczęcie przepisy prawa przewidują możliwość przeciwdziałania tego typu praktyką.
Zgodnie z Ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji czynem nieuczciwej konkurencji jest przekazanie, ujawnienie lub wykorzystanie cudzych informacji stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa albo ich nabycie od osoby nieuprawnionej, jeżeli zagraża lub narusza interes przedsiębiorcy.
Powyższy przepis stosuje się również do osoby, która świadczyła pracę na podstawie stosunku pracy lub innego stosunku prawnego - przez okres trzech lat od jego ustania, chyba że umowa stanowi inaczej albo ustał stan tajemnicy.
Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
Sposób definiowania tajemnicy przesądza o tym, iż treść danych nią objętych może być znana nie tylko jednej osobie, lecz również określonej grupie osób (zob. P. Bogdalski, Tajemnica przedsiębiorstwa…, s. 228; A. Michalak, Ochrona tajemnicy…, s. 122 i n.). Tajemnica nie traci bowiem swego charakteru, gdy wie o niej ograniczone grono osób zobowiązanych do dyskrecji, w tym kontrahenci przedsiębiorcy (zob. S. Sołtysiński, w: Szwaja, Komentarz 2006, s. 465). W wyroku Sądu Najwyższego z 3 października 2000 r. (I CKN 304/00, LexPolonica nr 346397, OSNC 2001, nr 4, poz. 59) podkreślono powyższą okoliczność. Sąd Najwyższy w wyroku z 5 września 2001 r. (I CKN 1159/00, LexPolonica nr 353291, OSNC 2002, nr 5, poz. 67) stwierdził, że: „Przepis art. 11 ust. 1 i 4 ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji wyklucza objęcie tajemnicą informacji, które osoba zainteresowana może uzyskać w zwykłej i dozwolonej drodze”.
W sytuacji naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa przez byłe pracownice w mojej ocenie w pierwszej kolejności powinien Pan poinformować organy ściągania o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i jednocześnie, jako świadków wskazać, kilka z Pana Klientów którzy otrzymali informację od byłych pracownic.
Zgodnie z art. 23 Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwej konkurencji o, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Tej samej karze podlega, kto, uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej.
Pojęcie „poważna szkoda” obejmuje zarówno uszczerbek materialny, jak i niematerialny. Przy braku jednoznacznych wyników wykładni językowej przemawia za tym wykładnia funkcjonalna, na pozycję rynkową przedsiębiorcy składają się bowiem zarówno elementy majątkowe, jak i niemajątkowe; często właśnie te ostatnie decydują o sukcesie rynkowym (zob. P. Magnuski, A. Tomaszek, Glosa do orzeczenia SN z 17 września 1997 r., I KZP 20/97, LexPolonica nr 326188, MoP 1998, nr 5, s. 94). Wskazują na to również względy wykładni systemowej. Penalizacja czynu nieuczciwej konkurencji przewidziana w art. 23 ma mianowicie wzmacniać ochronę pozycji rynkowej przedsiębiorcy, przy czym wskazano, że działanie sprawcy ma zagrażać istotnym interesom przedsiębiorcy. Poważna szkoda ma zatem zostać wyrządzona w sferze interesów, które z założenia mają charakter zarówno majątkowy, jak i niemajątkowy.
Tagi: kradzież, baza danych
Opinie naszych zadowolonych Klientów