Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zmiana sposobu użytkowania budynku

24.09.2013
Oczywiście w świetle obowiązujących przepisów możliwa jest zmiana sposobu użytkowania budynku gospodarczego i przekształcenie go w budynek gospodarczo-usługowy. Zgodnie z art. 59 Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy.
 
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie II SA/Po 285/2008 ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie przewiduje, aby w postępowaniu w przedmiocie ustalenia warunków zabudowy wskazywano konkretną lokalizację poszczególnych elementów planowanej inwestycji na działce objętej wnioskiem (a jednocześnie w stosunku do nieruchomości sąsiednich). Jak wynika z art. 54 pkt 3 ustawy, organ ma obowiązek w części graficznej decyzji o warunkach zabudowy oznaczyć jedynie linie rozgraniczające teren inwestycji. Ta kwestia winna być bowiem przedmiotem postępowania odnośnie wydania pozwolenia na budowę. Organ orzekający w sprawie ustalenia warunków zabudowy nie może wkraczać w kompetencje organu wydającego decyzje o pozwolenie na budowę, do którego należy wszechstronna ocena, czy projektowany obiekt odpowiada warunkom wynikającym z odpowiednich przepisów prawa budowlanego oraz przepisów techniczno-budowlanych.
 
Jeżeli uzyska Pani decyzję pozytywną o zmianie przeznaczenia budynku gospodarczego to kolejnym krokiem będzie konieczność przygotowania projektu, gdzie przedstawiony będzie szczegółowy zakres zmian. Projekt może sporządzić wyłącznie uprawniony architekt na podstawie inwentaryzacji budynku gospodarczego lub jego części, którą chcemy przekwalifikować oraz ekspertyzy technicznej konstrukcji i elementów budynku.
 
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę inwestor ma obowiązek zawiadomić o rozpoczęciu robót właściwy miejscowo powiatowy inspektorat nadzoru budowlanego co najmniej na siedem dni przed ich rozpoczęciem, dołączając oświadczenie kierownika budowy o przyjęciu obowiązku kierowania robotami. Obowiązek zapewnienia kierownictwa budowy dotyczy wszystkich robót budowlanych, dla których jest wymagane pozwolenie na budowę.
 
Jednakże zgodnie z art. 42 ust. 3 Prawa budowlanego organ wydający pozwolenie na budowę może wyłączyć obowiązek ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy dla inwestycji, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych. Wyłączenie to określane jest w decyzji o pozwoleniu na budowę lub w drodze odrębnej decyzji.


Tagi: Prawo budowlane, budynek gospodarczy

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły