Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozwód a spółka jawna

19.09.2013
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.
 
Ustrój ustawowej wspólności majątkowej nie wyłącza możliwości istnienia między małżonkami współwłasności w częściach ułamkowych, obejmującej określone przedmioty majątkowe. Mogą to być przedmioty nabyte wspólnie przez małżonków jeszcze przed zawarciem małżeństwa albo w czasie jego trwania, ze środków pochodzących z majątków osobistych małżonków. Udziały w takiej współwłasności wchodzą w skład majątków osobistych małżonków.
 
Co do zasady, więc spółka jawna, jako założona przed zawarciem związku małżeńskiego nie będzie przedmiotem rozważań sądu w sprawie o podział majątku dorobkowego po orzeczeniu rozwodu. 
 
W skład majątku wspólnego wchodzi natomiast wierzytelność o wypłatę konkretnej kwoty z osiągniętego przez spółkę zysku, oraz jako dorobek, także konkretna suma pieniężna otrzymana tytułem zysku.
 
W omawianej sprawie znajdą zastosowania regulacje wynikające z Kodeksu spółek handlowych. Wystąpienie wspólnika z dwuosobowej spółki jawnej spowoduje jej rozwiązanie (art. 58 pkt 5 Kodeksu spółek handlowych.), a w konsekwencji – konieczność przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, chyba że Państwo uzgodniliście lub uzgodnicie inny sposób zakończenia działalności spółki (art. 67 K.s.h.).
 
Można zatem ustalić inne zasady doprowadzenia do zakończenia bytu spółki niż postępowanie likwidacyjne. Po pierwsze, można umówić się na podział majątku w naturze poprzez odpowiedni podział składników majątkowych między Państwa bez konieczności spieniężenia majątku spółki. Po drugie, możliwe jest zbycie przedsiębiorstwa spółki czy jego zorganizowanej części na rzecz osób trzecich lub na rzecz jednego wspólnika z obowiązkiem spłaty udziałów na rzecz drugiego. Po trzecie, możecie Państwo przenieść niektóre aktywa spółki do istniejącej lub utworzonej spółki. Nie ma przeszkód, aby kumulować sposoby podziału.


Tagi: rozwód, spółka jawna

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/7272/Rozw%C3%B3d-a-sp%C3%B3%C5%82ka-jawna