Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Dział spadku po rodzicach

18.09.2013
Testament jest jedyną czynnością prawną, mocą której można rozrządzić swym majątkiem na wypadek śmierci. Skutki prawne wywiera jedynie testament ważnie sporządzony. Nieważność testamentu w całości lub części może zostać w szczególności spowodowana naruszeniem przepisów księgi czwartej Kodeksu cywilnego dotyczących: zdolności testowania (art. 944 § 1 k.c.), wymogu osobistego działania spadkodawcy (art. 942 oraz 944 § 2 k.c.), formy testamentu (por. art. 958 k.c.) lub treści testamentu (por. art. 923 § 1 zd. 2, art. 962 zd. 2, art. 964 zd. 2 k.c.). Nieważność może być również wynikiem zaistnienia wady oświadczenia woli (por. art. 945 k.c.). Ponadto do testamentu, jak do każdej czynności prawnej, zastosowanie znajdują przyczyny nieważności wymienione w art. 58 k.c. Fakt nie interesowania się losem dziadków co do zasady nie stanowi przyczyny nieważności testamentu. 
 
Ważność testamentu jest przedmiotem oceny przede wszystkim w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku (por. art. 670 k.p.c.). Nie jest jednak wykluczone podniesienie jego nieważności w innym postępowaniu, w szczególności zaś w postępowaniu o uchylenie lub zmianę postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku (art. 679 k.p.c.), czy też w procesie o wykonanie zapisu zwykłego lub o roszczenia z tytułu zachowku.
 
W mojej ocenie, więc w pierwszej kolejności w niniejszej sprawie należy przeprowadzić postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłych rodzicach. Sprawa jest również o tyle istotna, iż możliwe, że w niniejszej sprawie zasadne będzie również wystąpienie z roszczeniem o zapłatę zachowku od wnuczki – obawiam się jednak, iż w tym zakresie roszczenie to uległo już przedawnieniu.
 
Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
 
Dział spadku, czyli fizyczny podział odziedziczonego majątku odbędzie się z zastosowaniem odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego dotyczących zniesienia współwłasności. Jeżeli zachodzi brak warunków do wydania postanowienia o zniesieniu współwłasności na podstawie zgodnego oświadczenia woli współwłaścicieli, a podział w naturze jest dopuszczalny, to sąd dokonuje go, wydzielając części nieruchomości odpowiadające wartością udziałom współwłaścicieli, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności mające wpływ na sposób podziału zgodnie z interesem społeczno-gospodarczym. W niniejszej sprawie w mojej ocenie podział w naturze jest niedopuszczalny bowiem taki podział musiałby prowadzić do powstania dwóch niezależnych lokali mieszkalnych aby stał się możliwy.
 
W orzeczeniu z 8 sierpnia 2003 r., V CK 174/02 (Biul. SN 2004, nr 6, s. 39), Sąd Najwyższy wyraził pogląd, że określenie „rzecz, która nie daje się podzielić” (art. 212 § 2 k.c.) odnosi się nie tylko do takiej rzeczy, która fizycznie (w naturze) nie daje się podzielić, ale także do rzeczy, której podział i przydzielenie na własność poszczególnym współwłaścicielom jest ze względu na stosunki osobiste łączące współwłaścicieli, ich zasobność, stosunki rodzinne albo sam rodzaj wniosków o zniesienie współwłasności niemożliwe. W takiej sytuacji rzecz może być sprzedana stosownie do przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. To samo odnosi się do sytuacji, w której żaden ze współwłaścicieli nie wyraża zgody na przyznanie mu rzeczy.
 
Przepisy pozostawiają sądowi decyzję, co do wyboru pomiędzy przyznaniem rzeczy jednemu ze spadkobierców a zarządzeniem jej sprzedaży. Wyboru tego sąd ma dokonać „stosownie do okoliczności”. Okolicznościami tymi mogą być np. zgodność określonego sposobu dokonania działu spadku z zasadami prawidłowej gospodarki, zawód, wiek współwłaściciela, charakter (rodzaj) wspólnej nieruchomości, sytuacja rodzinna i majątkowa współwłaścicieli, ich zdolność finansowa do uiszczenia spłat (dopłat).
 
Co do zasady jednak, jeżeli Wnuczka zgłosi wniosek o przyznanie jej na wyłączność mieszkania z stosowną spłatą Pani osoby to sąd ten wniosek uwzględni o ile wnuczka wykaże, iż posiada możliwość spłaty Pani osoby.


Tagi: dział spadku, testament

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły