Wina w rozkładzie pożycia, wina rozkładu pożycia
11.09.2013
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami rozwód może odbyć się z orzeczeniem winy lub na wniosek zgłoszony przez strony bez orzekania o winie. Należy zaznaczyć, iż prawo polskie posługuje się terminem winy wyłącznej. Uznanie więc przez sąd, iż jedna z stron ponosi winę w 80% a druga w 20% i tak skutkuje orzeczeniem winy obojga małżonków.
Wina rozkładu pożycia wiąże się z istotą tego pożycia oraz z ewolucyjnym charakterem rozkładu. Wyłączność winy jednego z małżonków oznacza, że tylko po jego stronie występują zawinione przyczyny rozkładu, a po stronie drugiego z małżonków przyczyn takich brak. Jeżeli zachowania się jednego z małżonków nie można uznać za przyczynę (współprzyczynę) rozkładu, to kwestia jego winy (współwiny) jest bezprzedmiotowa.
Niestety pozew rozwodowy przygotowany przez męża jest jakimś nienajlepszym wzorem z internetu i mąż nie wskazuje nawet z czyjej winy żąda orzeczenia rozwodu, czy też wnosi o orzeczenie rozwodu bez orzekania o winie.
Nadmieniam, iż co do zasady sposób orzeczenie rozwodu nie ma wpływu na kwestie majątkowe – te ewentualnie będą rozstrzygane w postępowaniu o podział majątku po orzeczeniu rozwodu. Praktycznie to orzeczenie jedynie wpływa na ewentualny obowiązek alimentacyjny byłych małżonków.
Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
Należy pamiętać, iż żądanie orzeczenia winy drugiej strony wiąże się z koniecznością jej udowodnienia. Postępowanie takie rodzi konieczność przesłuchania wielu świadków i często toczy się kilka lat.
W mojej ocenie, więc zasadne byłoby napisanie jedynie pisma do sądu, iż nie zgadza się Pani z argumentacją strony przeciwnej i wnosi Pani o rozwód bez orzekania o winie.
Tagi: wina, rozkład pożycia, rozwód
Opinie naszych zadowolonych Klientów