Egzekucja ze wspólnego rachunku bankowego spółki cywilnej
06.09.2013
Niestety brak aktualizacji danych osób będących współposiadaczami konta bankowego jest częstym błędem popełniam przez przedsiębiorców. Nie mniej oczywiście w omawianej sprawie ma Pani szereg środków mających na celu ochronę Pani interesów.
Stosunki prawne wewnętrzne łączące współposiadaczy wspólnego rachunku bankowego między sobą pozostają zasadniczo poza obszarem zainteresowania banku. Wyznaczają one uprawnienia do korzystania ze środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku w relacji między współposiadaczami. Są one regulowane umową współposiadaczy i przepisami prawa np. umową spółki cywilnej.
W chwili obecnej w pierwszej kolejności należy skorzystać z zwolnień spod egzekucji, zgodnie z art. 81 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynikający z zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego zakaz wypłat z tego rachunku bez zgody organu egzekucyjnego nie dotyczy wypłat na bieżące wynagrodzenia za pracę oraz na zasądzone alimenty i renty o charakterze alimentacyjnym zasądzone tytułem odszkodowania. Wypłata na wynagrodzenia za pracę może nastąpić po złożeniu bankowi odpisu listy płac lub innego wiarygodnego dowodu, a wypłata alimentów lub renty o charakterze alimentacyjnym - tytułu stwierdzającego obowiązek zobowiązanego do płacenia alimentów lub renty. Bank dokonuje wypłat alimentów lub renty do rąk osoby uprawnionej do tych świadczeń.
Niezależnie od powyższego powinna Pani wystąpić z żądaniem zwolnienia rachunku bankowego spod egzekucji. Zgodnie z art. 38 Ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji kto, nie będąc zobowiązanym, rości sobie prawa do rzeczy lub prawa majątkowego, z którego prowadzi się egzekucję administracyjną, może wystąpić do organu egzekucyjnego - w terminie czternastu dni od dnia uzyskania wiadomości o czynności egzekucyjnej skierowanej do tej rzeczy lub tego prawa - z żądaniem ich wyłączenia spod egzekucji, przedstawiając lub powołując dowody na poparcie swego żądania.
Organ egzekucyjny rozpozna żądanie i wyda postanowienie w sprawie wyłączenia w terminie czternastu dni od dnia złożenia żądania. Termin ten może być przedłużony o dalsze czternaście dni, gdy zbadanie dowodów w tym terminie nie było możliwe.
Do czasu wydania postanowienia w sprawie wyłączenia organ egzekucyjny zaniecha dalszych czynności egzekucyjnych w stosunku do rzeczy lub prawa majątkowego, których wyłączenia żądano; jednakże dokonane czynności egzekucyjne pozostają w mocy.
Osoba żądająca wyłączenia spod egzekucji jest obowiązana do wskazania dowodów, a nie do uprawdopodobnienia swego żądania. Dowody te nie muszą być dołączone do żądania.
Zgłoszenie żądania wyłączenia rzeczy lub prawa spod egzekucji nie jest dopuszczalne, jeżeli wprawdzie postępowanie egzekucyjne nadal toczy się wobec zobowiązanego, ale została już przeprowadzona
egzekucja z zajętej rzeczy przez jej sprzedaż lub wykonano prawo majątkowe. Osobie zainteresowanej przysługuje wówczas prawo dochodzenia od zobowiązanego odszkodowania na podstawie przepisów prawa cywilnego.
Tagi: egzekucja, zus, rachunek bankowy, spółka cywilna
Opinie naszych zadowolonych Klientów