Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Mieszkanie dla nauczyciela

04.09.2013
Zgodnie z art. 54 Karty Nauczyciela, nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła.
 
Nauczyciel po przejściu na emeryturę, rentę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne zachowuje prawo do zajmowania mieszkania. Prawo to służy także małżonkowi nauczyciela emeryta (rencisty, pobierającego nauczycielskie świadczenie kompensacyjne) oraz dzieciom pozostającym na jego utrzymaniu i prowadzącym z nim wspólne gospodarstwo domowe.
 
W przepisie tym mówi się wprawdzie o zachowaniu przez nauczyciela prawa do zajmowania mieszkania po przejściu na emeryturę lub rentę, nie przewiduje się jednak w sposób wyraźnie jednoznaczny, że jest to prawo do mieszkania dotychczas zajmowanego i że niedopuszczalne jest rozwiązanie przez wynajmującego najmu takiego mieszkania, albo że dopuszczalne jest tylko w wypadku, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające wypowiedzenie najmu bez zachowania obowiązujących terminów. Z przepisu tego na pewno można wyciągnąć tylko wniosek, że nauczyciel może zajmować mieszkanie zakładowe w szkole, chociaż art. 58 Karty Nauczyciela przewiduje możliwość zamieszkiwania w budynkach szkolnych tylko przez nauczycieli i pracowników zatrudnionych w szkołach, że przysługuje mu prawo do korzystania z tego mieszkania w dotychczasowym zakresie i na dotychczasowych warunkach oraz że w razie rozwiązania najmu przysługuje mu prawo do lokalu zamiennego.
 
Przyjęcie, że niedopuszczalne jest rozwiązanie umowy najmu mieszkania zajmowanego przez nauczyciela po jego przejściu na emeryturę nawet z ważnych powodów (poza wypadkiem, gdy zachodzą przyczyny uzasadniające wypowiedzenie najmu bez zachowania obowiązujących terminów) stanowiłoby ograniczenie prawa własności. Nie mogłoby być w żadnym razie stosowane w przypadku zajmowania przez emerytowanego nauczyciela mieszkania nie w budynku szkoły, lecz „w budynkach stanowiących własność gminy lub innych osób prawnych bądź fizycznych” (art. 54 ust. 2 zdanie drugie Karty Nauczyciela). Nie do przyjęcia jest założenie, że przepis art. 54 ust. 4 Karty Nauczyciela pozbawia właściciela domu, będącego osobą fizyczną, możliwości rozwiązania umowy najmu z emerytowanym nauczycielem, nawet przy istnieniu ważnych powodów (poza powodami uzasadniającymi wypowiedzenie najmu bez zachowania obowiązujących terminów). Tymczasem przepis art. 54 ust. 4 Karty Nauczyciela odnosi się zarówno do zajmowanych przez nauczycieli mieszkań znajdujących się w szkołach, jak i w budynkach należących do innych osób fizycznych i prawnych.
 
Teoretycznie, więc Wójt może wypowiedzieć Państwu umowę najmu lokali mieszkalnych, jednak w takiej sytuacji organ winien Państwu zapewnić inny lokal mieszkalny na terenie gminny. 


Tagi: mieszkanie, mieszkanie służbowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły