Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Budowa ogrodzenia od strony drogi, ulicy

26.08.2013
Zgodnie z przepisami Ustawy prawo budowlane, co do zasady budowa ogrodzenia od strony drogi nie wymaga pozwolenia na budowę a wystarczające jest jedynie zgłoszenie. Zarówno przepisy prawa budowlanego, jak również przepisy Ustawy o drogach publicznych nie zawierają norm dotyczących odległości ogrodzenia od drogi publicznej, takie normy jednak mogą wynikać z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
 
Jedynie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie wskazuje, iż ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt.
 
Należy pamiętać, iż zgłoszenie właściwemu organowi przez inwestora zamiaru realizacji określonej budowy nie podlega przepisom Kodeksu postępowania administracyjnego - nie powoduje ono wszczęcia postępowania administracyjnego, gdyż nie stanowi wniosku czy podania zainteresowanego podmiotu, który by wymagał załatwienia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprawy administracyjnej. 
 
Organ na podstawie zgłoszenia i załączonych do niego dokumentów ma ocenić dopuszczalność realizacji zamierzonej inwestycji i wykluczyć swoją ingerencję w postaci sprzeciwu. Oceny tej może dokonać jedynie w oparciu o kompletną dokumentację.
 
Może wystąpić także sytuacja, w której zrealizowana na podstawie zgłoszenia budowa lub roboty budowlane odbiegają od tego, co zamieszczono w zgłoszeniu, albo zachodzą przesłanki z ust. 6 (niezgodność z miejscowym planem zagospodarowania), a mimo tego właściwy organ nie wniósł sprzeciwu. W takich przypadkach sprawa będzie należała do kompetencji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, który powinien wszcząć postępowanie z urzędu na podstawie przepisów adekwatnych do danego stanu faktycznego. 
 
Bez wątpienia niewniesienie sprzeciwu przez organ administracyjny w omawianej sprawie było sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa i na chwilę obecną należy interweniować w sprawie u Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz powiadomić o nieprawidłowości organ, który wbrew przepisom ustawy nie wniósł sprzeciwu w sprawie zgłoszenia budowy ogrodzenia.


Tagi: płot, budowa, ogrodzenie, zgłoszenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły