Zawarcie umowy przez osobę nieuprawnioną, nieupoważnioną
14.08.2013
Umowa jest czynnością prawną, którą zawiera się poprzez zgodne oświadczenia woli dwóch stron. Oświadczenie woli może być złożone w dowolnej formie, przez każde zachowanie się składającego oświadczenie woli, które ujawnia jego wolę w sposób dostateczny. Może ono nastąpić również w postaci elektronicznej. Tym bardziej dozwolone są umowy ustne.
Zgodnie jednak z art. 103 Kodeksu cywilnego, jeżeli zawierający umowę, jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu
umowa została zawarta.
W niniejszej sprawie w związku z zawarcie umowy przez osobę nieupoważnioną do zawierania tego rodzajów umów i odmową potwierdzenia tejże czynności przez Pana żonę mamy do czynienia z bezwzględną nieważnością zawartej umowy.
Wyjaśnienia natomiast wymagają okoliczności wszczęcia egzekucji przeciwko Pana żonie. Z opisu wnioskuję, iż Internet Domain Services złożyło pozew w sądzie na podstawie, którego uzyskano nakaz zapłaty. W związku z brakiem wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty uprawomocnił się on i następnie na jego podstawie wszczęto egzekucję z rachunku bankowego.
Nadmieniam w tym miejscu, iż ewentualne niepodjęcie przesyłki z poczty nie powoduje, iż korespondencja nie zostanie doręczona. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w takim przypadku zastosowanie znajdzie tzw. domniemanie doręczenia.
Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie III PRN 47/67 skuteczność zastępczego doręczenia, o którym mowa w § 1 i 2 art. 139 kpc uzależniona jest od podstawowego warunku, jakiemu winno odpowiadać pismo sądowe, a mianowicie że adres osoby do której jest skierowane jest prawidłowy.
Zakładają, iż adres wskazany przez Internet Domain Services był prawidłowy a korespondencja nie została odebrana z przyczyn od Państwa niezależnych po wszczęciu egzekucji z rachunku bankowego mieliście Państwo 7 dni na złożenie sprzeciwu wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia.
Zgodnie, bowiem z treścią art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
Po uprawomocnieniu się wyroku jest on objęty powagą rzeczy osądzonej i nie można go na chwilę obecną skutecznie zaskarżyć. Sytuacja oczywiście prezentuje się zgoła odmiennie jeżeli Internet Domain Services uzyskał nakaz zapłaty poprzez podanie błędnego adresu firmy Pana żony. W takiej sytuacji nadal może Pana żona wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty.
Powinniście Państwo obecnie sprawdzić u Komornika na podstawie, jakiego wyroku (sygnatura) była prowadzona egzekucja i jaki sąd ten wyrok wydał. W zależności od wyniku ustaleń podjąć działania w sprawie poprzez zaskarżenie nakazu zapłaty lub podjęcie czynności, aby w przyszłości korespondencja była przez Państwa odbierana.
Tagi: pełnomocnictwo, umowa
Opinie naszych zadowolonych Klientów