Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zawarcie umowy przez osobę nieuprawnioną, nieupoważnioną

14.08.2013
Umowa jest czynnością prawną, którą zawiera się poprzez zgodne oświadczenia woli dwóch stron. Oświadczenie woli może być złożone w dowolnej formie, przez każde zachowanie się składającego oświadczenie woli, które ujawnia jego wolę w sposób dostateczny. Może ono nastąpić również w postaci elektronicznej. Tym bardziej dozwolone są umowy ustne.
 
Zgodnie jednak z art. 103 Kodeksu cywilnego, jeżeli zawierający umowę, jako pełnomocnik nie ma umocowania albo przekroczy jego zakres, ważność umowy zależy od jej potwierdzenia przez osobę, w której imieniu umowa została zawarta.
 
W niniejszej sprawie w związku z zawarcie umowy przez osobę nieupoważnioną do zawierania tego rodzajów umów i odmową potwierdzenia tejże czynności przez Pana żonę mamy do czynienia z bezwzględną nieważnością zawartej umowy.
 
Wyjaśnienia natomiast wymagają okoliczności wszczęcia egzekucji przeciwko Pana żonie. Z opisu wnioskuję, iż Internet Domain Services złożyło pozew w sądzie na podstawie, którego uzyskano nakaz zapłaty. W związku z brakiem wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty uprawomocnił się on i następnie na jego podstawie wszczęto egzekucję z rachunku bankowego.
 
Nadmieniam w tym miejscu, iż ewentualne niepodjęcie przesyłki z poczty nie powoduje, iż korespondencja nie zostanie doręczona. Zgodnie bowiem z przepisami Kodeksu postępowania cywilnego w takim przypadku zastosowanie znajdzie tzw. domniemanie doręczenia.
 
Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie III PRN 47/67 skuteczność zastępczego doręczenia, o którym mowa w § 1 i 2 art. 139 kpc uzależniona jest od podstawowego warunku, jakiemu winno odpowiadać pismo sądowe, a mianowicie że adres osoby do której jest skierowane jest prawidłowy.
 
Zakładają, iż adres wskazany przez Internet Domain Services był prawidłowy a korespondencja nie została odebrana z przyczyn od Państwa niezależnych po wszczęciu egzekucji z rachunku bankowego mieliście Państwo 7 dni na złożenie sprzeciwu wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu do jego wniesienia.
 
Zgodnie, bowiem z treścią art. 168 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności procesowej bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu tygodnia od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu.
 
Po uprawomocnieniu się wyroku jest on objęty powagą rzeczy osądzonej i nie można go na chwilę obecną skutecznie zaskarżyć. Sytuacja oczywiście prezentuje się zgoła odmiennie jeżeli Internet Domain Services uzyskał nakaz zapłaty poprzez podanie błędnego adresu firmy Pana żony. W takiej sytuacji nadal może Pana żona wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty.
 
Powinniście Państwo obecnie sprawdzić u Komornika na podstawie, jakiego wyroku (sygnatura) była prowadzona egzekucja i jaki sąd ten wyrok wydał. W zależności od wyniku ustaleń podjąć działania w sprawie poprzez zaskarżenie nakazu zapłaty lub podjęcie czynności, aby w przyszłości korespondencja była przez Państwa odbierana.


Tagi: pełnomocnictwo, umowa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły