Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przekroczenie dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu

06.08.2013
Zagadnienia związane z poruszonym przez Pana pytaniem zostały uregulowane w Ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z unormowaniami zawartymi w przedmiotowej ustawie, ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Ponadto umieszczenie ładunku nie może powodować przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę, nie może naruszać stateczności pojazdu, nie może utrudniać kierowania pojazdem oraz nie może ograniczać widoczności drogi, zasłaniać świateł.
 
Za trafny należy uznać pogląd Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w myśl którego „z treści art. 61 ust. 2 pkt 1Prawa o ruchu drogowym, precyzującego, w jaki sposób należy dokonywać załadunku, wynika jednoznacznie, że ładunek na pojeździe umieszcza się w taki sposób, aby nie powodował przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę. Już sam ruch pojazdu nienormatywnego po danej drodze publicznej wymaga zezwolenia. A zatem, przewoźnik przed rozpoczęciem przejazdu winien zbadać, czy pojazd odpowiada określonym normom. Dopracowanie się sprawnego systemu załadunku pojazdów, tak by nie przekraczane były normy wymagane przepisami o drogach publicznych, leży niewątpliwie w interesie przewoźnika, albowiem to on jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenia tych regulacji. Odpowiedzialność za przekroczenie dopuszczalnych nacisków na osie jest odpowiedzialnością za skutek i ma charakter obiektywny. Nie jest oparta na zasadzie winy, zatem sam wynik ważenia potwierdzający przekroczenia parametrów ustawowych wystarcza do nałożenia kar pieniężnych” (wyrok WSA z 7 września 2010 r., VI SA/Wa 640/10, LexPolonica nr 2543189).
 
W wyroku z 7 kwietnia 2008 r., VI SA/Wa 203/08 (LexPolonica nr 1978083), Wojewódzki Sąd Administracyjny stwierdził, iż „ładunek sypki (w tym przypadku cement) powinien być tak zabezpieczony, aby zmiana jego położenia nie była możliwa ani w czasie jazdy, ani w czasie kontroli. Faktem powszechnie znanym jest zły stan dróg w Polsce. W tej sytuacji przyjęcie, że nierówne podłoże w czasie ważenia mogło spowodować zmianę położenia cementu, musi prowadzić do wniosku, że w czasie jazdy również do takich przemieszczeń mogłoby dochodzić i powodować nadmiernie obciążenie którejkolwiek z osi. A taka sytuacja w konsekwencji prowadzi do nałożenia kary pieniężnej, która jest niezależna od przyczyny przekroczenia nacisku na osie, winy kierowcy czy też jej braku. Czym innym jest masa pojazdu, a czym innym sumaryczna masa pojazdu. Masę pojazdu otrzymuje się w wyniku ważenia pojazdu, gdy jest w całości oparty na pomoście lub pomostach wagi, natomiast sumaryczną masę pojazdu stanowi suma obciążeń wszystkich osi pojazdu otrzymana poprzez ważenie pojazdu przez najeżdżanie kolejnymi osiami lub częściami pojazdu na pomost wagi. Uzyskane w ten sposób masy nie muszą być tożsame, stąd dopuszczalna jest rozbieżność między ogólną wagą samochodu a sumą ważeń osi”.
 
W omawianej sprawie w mojej ocenie Inspekcja Transportu Drogowego przeprowadzi postępowania administracyjne w zakresie ruchu pojazdu nienormatywnego bez zezwolenia. Nie można w sposób jednoznaczny określić czy postępowanie zakończy się nałożeniem kary, bowiem zależy to od wielu czynników w tym np. czy ważenie pojazdu odbiło się w sposób prawidłowy, sposobu przeprowadzenia kontroli, etc.


Tagi: masa całkowita, prawo drogowe, itd

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły