Sprzeciw od kary nagany
29.07.2013
Za nieprzestrzeganie przez pracownika ustalonej organizacji i porządku w procesie pracy, przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przepisów przeciwpożarowych, a także przyjętego sposobu potwierdzania przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy, pracodawca może stosować karę upomnienia oraz karę nagany.
Zadaniem kary jest spełnienie funkcji wychowawczej wobec pracownika. Jej zastosowanie jest pozostawione decyzji pracodawcy. Pracodawca nie ma obowiązku nałożenia kary nawet wówczas, gdy pracownik dał ku temu podstawy swoim zachowaniem. Przesłanką odpowiedzialności porządkowej pracownika jest jego wina powodująca naruszenie obowiązków pracowniczych. Najczęściej jest to wina umyślna, nie można jednak wykluczyć także winy nieumyślnej.
Przy stosowaniu kar nie obowiązuje ich gradacja. O rodzaju kary, która ma być zastosowana, decyduje pracodawca, biorąc pod uwagę rodzaj przewinienia. Pracodawca nie ma obowiązku „stopniowania” kar. Pracownik, który nie był nigdy poprzednio karany, może zostać ukarany naganą lub karą pieniężną, jeżeli taką karę pracodawca uważa za słuszną w stosunku do nagannego zachowania pracownika. Jednocześnie za przewinienie uzasadniające zastosowanie kary pieniężnej pracownik może być ukarany upomnieniem lub pracodawca może w ogóle nie stosować wobec takiego pracownika odpowiedzialności porządkowej.
Kara nie może być zastosowana po upływie 2 tygodni od powzięcia wiadomości o naruszeniu obowiązku pracowniczego i po upływie 3 miesięcy od dopuszczenia się tego naruszenia. Kara może być zastosowana tylko po uprzednim wysłuchaniu pracownika.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie
I PKN 114/99 pracodawca nie może zastosować kary porządkowe bez uprzedniego wysłuchania pracownika, chyba że ten zrezygnował ze stworzonej mu możliwości ustnego złożenia wyjaśnień, bądź wybrał pisemną formę ich wyrażenia.
Jeżeli zastosowanie kary nastąpiło z naruszeniem przepisów prawa, pracownik może w ciągu 7 dni od dnia zawiadomienia go o ukaraniu wnieść sprzeciw. O uwzględnieniu lub odrzuceniu sprzeciwu decyduje pracodawca po rozpatrzeniu stanowiska reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej. Nieodrzucenie sprzeciwu w ciągu 14 dni od dnia jego wniesienia jest równoznaczne z uwzględnieniem sprzeciwu.
Pracownik, który wniósł sprzeciw, może w ciągu 14 dni od dnia zawiadomienia o odrzuceniu tego sprzeciwu wystąpić do sądu pracy o uchylenie zastosowanej wobec niego kary.
Sprzeciw od ukarania Panią karną nagany może zawierać następujące uzasadnienie.
Wnoszę o uchylenie nałożonej na mnie w dniu 26 lipca 2013 roku kary porządkowej nagany.
Nałożona na mnie kara nagany jest niewspółmierna do wagi naruszonych obowiązków pracowniczych. Nadto wskazuję, iż przy opuszczaniu stanowiska pracy sugerowałam się zegarami znajdującymi się w miejscu pracy – nie miałam świadomości, iż wskazują one inną godzinę niż zegar rejestrujący czas pracy. W tym miejscu podkreślam, iż rejestrator czasu pracy nie ma widocznego zegara, który pozwoliłby mi na ustalenie, iż opuszczam miejsce pracy przed czasem.
Nadto wskazuję, iż przedmiotowa kara została wymierzona z naruszeniem przepisów prawa pracy w szczególności w zakresie obowiązku wysłuchania pracownika oraz uwzględnia przewinienia jakich dopuściłam się przed okresami wskazanymi w art. 109 Kodeksu pracy.
Mając na uwadze powyższe wnoszę jak na wstępie.
Na osobnym egzemplarzu sprzeciwu należy poprosić pracodawcę o potwierdzenie jego przyjęcia.
Tagi: nagana
Opinie naszych zadowolonych Klientów