Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Adopcja ze wskazaniem

19.07.2013
Każdy kandydat do przysposobienia dziecka musi posiadać świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny. Dotyczy to również osób wyrażających zamiar przysposobienia dziecka w ramach tzw. adopcji ze wskazaniem, o której mowa w art. 119 k.r.o., tj. za zgodą rodziców naturalnych dziecka. Żadna umowa zawarta z rodzicami dziecka o adopcję nie może zastąpić obowiązku odbycia szkolenia. Szkolenia nie muszą odbyć jedynie kandydaci do przysposobienia spokrewnieni albo spowinowaceni z dzieckiem lub sprawujący nad nim rodzinną pieczę zastępczą, a zatem członkowie rodzin zastępczych spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych oraz prowadzący rodzinny dom dziecka. Dotyczy to tylko tych członków rodzinnej pieczy zastępczej, którzy wychowują dziecko. W przypadku pozostałych członków rodzinnej pieczy zastępczej konieczne będzie odbycie przez nich szkolenia dla rodziców adopcyjnych.
 
Natomiast wymogi co do wieku i innych predyspozycji osoby przysposabiającej zostały określone w Kodeksie rodzinny i opiekuńczym. Zgodnie z art. 1141 Przysposobić może osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych, jeżeli jej kwalifikacje osobiste uzasadniają przekonanie, że będzie należycie wywiązywała się z obowiązków przysposabiającego oraz posiada opinię kwalifikacyjną oraz świadectwo ukończenia szkolenia organizowanego przez ośrodek adopcyjny, o którym mowa w przepisach o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, chyba że obowiązek ten jej nie dotyczy. 
 
Ponadto między przysposabiającym a przysposobionym powinna istnieć odpowiednia różnica wieku. 
 
W kwestii różnicy wieku wypowiedział się Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 18 listopada 2003 roku w sprawie II CK 199/2002 w którym wyjaśnił, iż istota ograniczenia związanego z przesłanką odpowiedniej różnicy wieku i jego cel wiąże się z założeniem, iż przysposobienie powinno stworzyć dziecku przysposabianemu warunki najbardziej zbliżone do istniejących w rodzinach naturalnych. Jej znaczenia należy upatrywać także w stworzeniu warunków jak najlepszej komunikacji między rodzicem a dzieckiem nieutrudnionej różnicą pokoleniową oraz zapewnieniu perspektywy opieki nad przysposobionym na czas do jego usamodzielnienia się. Nie wymaga dowodzenia twierdzenie, że w rodzinach naturalnych różnica ta może wynosić zarówno kilkanaście lat, przy wczesnym bardzo rodzicielstwie, jak i kilkadziesiąt lat, w przypadku późnego ojcostwa. Z tego punktu widzenia różnica pięćdziesięciu lat między wiekiem przysposabiającego i przysposobionego nie może być więc uznana za nienormalną. Sam fakt jej wystąpienia, nie może wyłączać dojścia do skutku przysposobienia, jeżeli nie istnieją przy tym inne okoliczności, które z uwagi na dobro dziecka sprzeciwiałyby się jego orzeczeniu.
 
W mojej ocenie, więc Pani szanse na przysposobienie dziecka nie są przekreślone. Z pewnością Pani atutem będzie stabilny status materialny, nie bez znaczenia będzie również Pani stan zdrowia. Jak wskazał bowiem w jednym z wyroków Sąd Najwyższy nie można uznać za odpowiednią różnicę wieku 64 lat między 4-letnim dzieckiem a 68-letnim mężczyzną pragnącym je przysposobić, gdy poza tym mężczyzna ten dotknięty jest nieuleczalną chorobą (orzeczenie SN z 13 lutego 1980 r., III CRN 181/79, LexPolonica nr 303518, OSNCP 1980, nr 10, poz. 193).
 
Odnosząc się natomiast do pytania w sprawie sądu właściwego dla rozpoznania sprawy. To wskazuję, iż wniosek o przysposobienie należy wnieść do sądu rejonowego według miejsca zamieszkania przysposabiającego lub osoby mającej być przysposobioną (art. 585§2 kpc). 
 
Wniosek jest wolny od opłat sądowych (art. 95 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, Dz. U. 2005 r. Nr 167 poz. 1398).


Tagi: przysposobienie, adopcja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły