Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Najemca nie zapłacił za czynsz i media

08.07.2013
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego przez przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz. W świetle przepisów prawa Pani roszczenie są wiec oczywiście zasadne.
 
Zgodnie z art. 13 Ustawy o kosztach sądowych opłatę stosunkową pobiera się w sprawach o prawa majątkowe; wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu lub przedmiotu zaskarżenia, jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych.
 
W niniejszej sprawie opłata sądowa wynosiłaby więc 175 zł. Co istotne strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony (koszty procesu).
 
Do niezbędnych kosztów procesu prowadzonego przez stronę osobiście lub przez pełnomocnika, który nie jest adwokatem, radcą prawnym lub rzecznikiem patentowym, zalicza się poniesione przez nią koszty sądowe, koszty przejazdów do sądu strony lub jej pełnomocnika oraz równowartość zarobku utraconego wskutek stawiennictwa w sądzie. Suma kosztów przejazdów i równowartość utraconego zarobku nie może przekraczać wynagrodzenia jednego adwokata wykonującego zawód w siedzibie sądu procesowego.
 
Pozew o zapłatę można skierować do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania strony pozwanej (art. 27 Kodeksu postępowania cywilnego), jak również do sądu właściwego dla miejsca położenia nieruchomości (art. 37 Kodeksu postępowania cywilnego). pozew należy wnieść na formularzu P.
 
Problematyczne w niniejszej sprawie natomiast jest wskazanie adresu zamieszkania strony pozwanej. Zgodnie z treścią art. 126 Kodeksu postępowania cywilnego gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu.
 
Na chwilę obecną w mojej ocenie należy wskazać adres zamieszkania jakim Państwo dysponujecie. Jeżeli okaże się, iż pod tym adresem osoby nie zamieszkują wtedy sąd zobowiąże Państwa do wskazania prawidłowego adresu pod rygorem zawieszenia postępowania. Co istotne w postępowaniu cywilnym fakt niepodejmowania korespondencji nie tamuje biegu sprawy a pisma takie uznaje się za skutecznie doręczone.
 
Zakładając czysto teoretycznie, iż adres jakim Pani dysponuje okaże się nieprawidłowy konieczne będzie zwrócenie się z prośbą o udostępnienie adresu zameldowania do gminny lub bazy PESEL. Prawo uzyskania informacji o aktualnym miejscu zamieszkania ma każdy kto wykaże interes prawny w uzyskaniu takiej informacji – w tym przypadku dokumentem potwierdzającym ten interes będzie zobowiązanie sądu.
 
Jeżeli poszukiwania aktualnego adresu zamieszkanie nie przyniosłyby efektu, sąd na Pani wniosek wyznaczy kuratora dla dłużników. Konstrukcja procesowego kuratora dla osoby, której miejsce pobytu nie jest znane, oparta jest na założeniu, że z powodu braku wiedzy o miejscu pobytu danej osoby nie jest możliwe dokonywanie jej doręczeń, a więc komunikowanie się z nią. Tym niemniej z uwagi na potrzebę umożliwienia przeprowadzenia postępowania z udziałem takiej osoby powołany zostaje dla niej kurator, który ma ją zastąpić w tym postępowaniu. Wprawdzie kurator taki jest powołany do reprezentowania i ochrony interesów i praw osoby, której miejsce pobytu nie jest znane, jednak oznacza to prowadzenie postępowania bez faktycznego udziału takiej osoby i bez jej faktycznej wiedzy o postępowaniu.


Tagi: pozew, czynsz

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły