Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zrzeczenie się prawa do własnościowego mieszkania spółdzielczego

03.07.2013
Powołany przez Pana art. 246 Kodeksu cywilnego nie jest przepisem regulującym możliwość zrzeczenie się prawa do własnościowego mieszkania spółdzielczego. Przepis ten, jak również inne przepisy kodeksu cywilnego dotyczące ograniczonych praw rzeczowych nie mają zastosowania do własnościowego prawa do lokalu w spółdzielniach mieszkaniowych. Prawo to, jak stanowi art. 244§2 Kodeksu cywilnego, regulują bowiem odrębne przepisy. Zagadnienia związane z zrzeczeniem się prawa do własnościowego mieszkania spółdzielczego zostały obecnie uregulowane w Ustawie z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych.
 
Jednakże rzeczywista treść oświadczenia złożonego przez pozwanego powinna zostać ustalona przy wykorzystaniu dyrektywy zawartej w art. 65 § 1 kc. Należy, przeto wyjaśnić okoliczności złożenia oświadczenia, a w szczególności, z czyjej inicjatywy zostało ono złożone, jaka była przyczyna jego złożenia i cel, któremu ono miało służyć.
 
Jeżeli spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przeszło na kilku spadkobierców, członkiem spółdzielni może być tylko jeden z nich. Spadkobiercy powinni wyznaczyć spośród siebie osobę, która przystąpi do spółdzielni i będzie wykonywać ich prawa związane z lokalem wobec spółdzielni, w tym dotyczące przewłaszczenia (przeniesienia własności lokalu) na ich rzecz. To pełnomocnictwo rodzajowe powinno być sporządzone w formie pisemnej. W razie bezskutecznego upływu terminu wyznaczonego przez spółdzielnię do wskazania osoby, która jako pełnomocnik spadkobierców będzie ich reprezentować w organizacyjnej formule spółdzielni oraz w czynnościach ze spółdzielnią, na wniosek spadkobierców lub spółdzielni wyznaczenia pełnomocnika dokona sąd rejonowy w postępowaniu nieprocesowym.
 
Niemniej jednak wszyscy spadkobiercy mogą złożyć wniosek o przeniesienie na ich rzecz własności lokalu, do którego przysługuje im spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, i spółdzielnia powinna, po spełnieniu warunków koniecznych do przewłaszczenia, przenieść na nich własność lokalu stosownie do posiadanych udziałów.
 
Na chwilę obecną w mojej ocenie złożone przez Pana oświadczenie jest bezskuteczne bez wcześniejszego wyznaczenia osoby, która będzie wykonywała prawa spadkobierców lub dokonania działu spadku. Ustawa ponadto nie reguluje wprost możliwości zrzeczenia się prawa do własnościowego spółdzielczego mieszkania własnościowego. Co prawda na gruncie nie obowiązującej już ustawy taką możliwość dopuścił Sąd Najwyższy to jednak w mojej ocenie powinien Pan rozważyć raczej zbycie tego prawa niż brnąc w spór w tym zakresie ze spółdzielnią.


Tagi: mieszkanie spółdzielcze, spółdzielnia, spadek

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły