Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zamiana mieszkania komunalnego na własnościowe

01.07.2013
Zamiana jest umową, w której każda ze stron zobowiązuje się przenieść własność rzeczy lub inne prawo majątkowe w zamian za zobowiązanie się do przeniesienia własności rzeczy lub innego prawa majątkowego. zamiana jest czynnością konsensualną, odpłatną (choć nie w formie pieniężnej), wzajemną i należy do umów rozporządzających.
 
Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie SA/Sz 586/2000 z najmu wynika uprawnienie najemcy do korzystania z rzeczy tylko w ograniczonym zakresie, a mianowicie tylko do jej używania. Najemca nie jest uprawniony do rozporządzania prawem do używania rzeczy i nie może go przenosić na inne osoby.
 
W praktyce wiele gmin w Polsce przewiduje w swych uchwałach możliwość dokonania zamiany mieszkania komunalnego na własnościowe. Co do zasady w sytuacji, gdy przedmiotem obrotu jest mieszkanie komunalne konieczna jest zgoda gminny, jako faktycznego właściciela mieszkania.
 
Natomiast przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.
 
Właściwe zakwalifikowanie dokonanej przez Panią czynności jest niezmiernie istotne dla określenia czy wierzycielowi przysługuje skuteczne prawo do wniesienia skargi pauliańskiej. Zgodnie bowiem z art. gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.
 
Pomiędzy czynnością prawną dłużnika zdziałaną z udziałem osoby trzeciej, a stanem jego niewypłacalności musi zachodzić związek przyczynowy. Natomiast pokrzywdzenie powstaje na skutek takiego stanu majątku dłużnika, który powoduje niemożność, utrudnienie lub odwleczenie zaspokojenia wierzyciela. Nie można jednak pominąć, że chodzi o rzeczywistą niewypłacalność dłużnika, ocenianą według chwili wystąpienia przez wierzyciela z akcją pauliańską, jak również w chwili wyrokowania.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie IV CSK 39/2011 czynność prawna dłużnika, powodująca zmniejszenie jego majątku, nie może być uznana za krzywdzącą wierzycieli, jeżeli dłużnik w zamian za swoje świadczenie otrzymał ekwiwalent, który znajduje się w jego majątku lub został wykorzystany na zaspokojenie wierzycieli.
 
W niniejszym postepowaniu w odpowiedzi na pozew powinna Pani wykazać, iż dokonana zamiana nie ma związku z niewypłacalnością dłużnika gdyż osoba ta otrzymała wynagrodzenie za zamianę mieszkań oraz prawo najmu lokalu komunalnego. W zakresie wyceny prawa najmu komunalnego istotne jest wyrok sądu, w którym wskazuje się, iż wartość tego prawa należy wycenić jako różnicę w czynszu mieszkania komunalnego a czynszu w mieszkaniach wynajmowanych na „wolnym rynku”.


Tagi: skarga pauliańska, zamiana, darowizna, umowa

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły