Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zakup nieruchomości rolnej od ANR Agencji Nieruchomości Rolnych

27.06.2013
Pierwszeństwo kupna oznaczonej rzeczy na wypadek jej sprzedaży osobie trzeciej (prawo pierwokupu) znajduje swoje źródło w ustawie - ustawowe prawo pierwokupu (np. art. 166 Kodeksu cywilnego, art. 109-111 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, art. 3 Ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego) lub w umowie stron (umowne prawo pierwokupu). Przepisy regulujące to prawo mają charakter bezwzględnie obowiązujący, w związku z czym niemożliwa jest ingerencja w ich treść przez strony.
 
Jak zauważa się w piśmiennictwie [M. Safjan, w: K. Pietrzykowski (red.), Kodeks cywilny, t. 2, 2011, komentarz do art. 596, s. 359], ustanowienie prawa pierwokupu powoduje pewnego rodzaju stosunek związania stron. Stosownie do niego uprawniony z tytułu prawa pierwokupu może oczekiwać, że zobowiązany, dochowując swoich obowiązków, umożliwi mu wykonanie przysługującego pierwszeństwa nabycia rzeczy w przypadku jej sprzedaży na rzecz osoby trzeciej.
 
W omawianej sprawie co najwyższej można rozważyć zastosowanie art. 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami rolnymi. Zgodnie z jego brzmieniem w przypadku sprzedaży nieruchomości rolnej przez osobę fizyczną lub osobę prawną inną niż Agencja, prawo pierwokupu przysługuje z mocy ustawy jej dzierżawcy, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
 1. umowa dzierżawy została zawarta w formie pisemnej i ma datę pewną oraz była wykonywana co najmniej 3 lata, licząc od tej daty;
 2. nabywana nieruchomość wchodzi w skład gospodarstwa rodzinnego dzierżawcy lub jest dzierżawiona przez spółdzielnie produkcji rolnej.
 
Skoro więc właścicielem dzierżawionej przez Pana nieruchomości jest Agencja Nieruchomości Rolnych to nie przysługuje Panu ustawowe prawo pierwokupu. Co więcej jak wynika z Pana opisu na chwilę obecną nieruchomość nie jest przeznaczona na sprzedaż co byłoby warunkiem możliwości skorzystania z prawa pierwokupu (gdyby Panu przysługiwało).
 
Oczywiście niezależnie od powyższych przepisów istnieje możliwość nabycia nieruchomości rolnych w sposób wskazany w Ustawie z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Zgodnie z powołaną ustawą Agencja sporządza wykaz nieruchomości Zasobu przeznaczonych do sprzedaży i ogłasza go w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, w siedzibie właściwej miejscowo izby rolniczej oraz właściwym miejscowo urzędzie gminy przez okres 14 dni przed dniem ogłoszenia przetargu lub planowanym terminem sprzedaży w innym trybie niż przetarg.
 
Zgodnie z art. 29 Ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości Zasobu po cenie ustalonej w sposób określony w ustawie przysługuje dzierżawcy zbywanej nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez okres co najmniej trzech lat.
 
Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 19 lipca 2006 r. w sprawie I CSK 138/2006 roszczenia o zawarcie umowy nie można wywodzić z pierwszeństwa nabycia. Konieczność uwzględnienia owego pierwszeństwa wprowadzała ograniczenia w swobodzie rozporządzania nieruchomością jedynie w razie jej zbycia. Uprawnienie właściciela do rozporządzenia prawem własności obejmuje także - w swym „negatywnym” aspekcie - uprawnienie do nierozporządzania przysługującym mu prawem. 
 
Reasumując na chwilę obecną, jeżeli nic innego nie wynika z zawartych przez Pana umów, anr nie jest zobligowana do wyzbycia się własności i sprzedaży Panu dzierżawionej nieruchomości.


Tagi: dzierżawa, prawo rolne, anr, pierwokup

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/7167/Zakup-nieruchomo%C5%9Bci-rolnej-od-ANR-Agencji-Nieruchomo%C5%9Bci-Rolnych