Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Rozliczenia majątkowe w związku nieformalnym

18.06.2013
Poruszone przez Pana zagadnienie jest niezwykle skomplikowane z punktu widzenia przepisów prawa a ocena czynności dokonanej przez Pana partnerkę różnie może być interpretowana przez sądy.
 
W pierwszej kolejności należy ocenić stosunki panujące w Państwa związku. Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 grudnia 2007 w sprawie IV CSK 301/07 rozliczenie majątkowe po ustaniu faktycznego związku osobisto-majątkowego następuje na podstawie przepisów kodeksu cywilnego odpowiednich do treści stosunków ukształtowanych w danym związku.
 
Dopuszczalność rozliczeń na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, na tle rozliczenia pomiędzy osobami, które pozostawały w konkubinacie, Sąd Najwyższy przyjął w wyroku z dnia 16 maja 2000 r., IV CKN 32/00, nawiązując do poglądu wyrażonego w uchwale z dnia 30 stycznia 1970 r., III CZP 62/69 (nie publ.), nie przyłączając się natomiast do odmiennego stanowiska wyrażonego w uchwale z dnia 30 stycznia 1986 r., III CZP 79/85. 
 
Jednakże bezpodstawne wzbogacenie nie może być uznane za uniwersalną podstawę rozliczeń majątkowych po ustaniu związku faktycznego (pozamałżeńskiego), to podstawy takiej nie można też generalnie odrzucić. Można ją zastosować, gdy - jak w sprawie niniejszej - zachodzą podstawy faktyczne do uwzględnienia roszczeń ,,wyrównawczych" (w odróżnieniu od podziałowych), mających zrekompensować uszczerbek powstały w majątku jednego z partnerów, odpowiadający przysporzeniu na rzecz majątku drugiego z byłych członków wspólnoty osobisto-majątkowej.
 
Orzekając w niniejszej sprawie sąd będzie musiał rozważyć całość okoliczności sprawy tj. stosunki majątkowe panujące pomiędzy Państwem w trakcie trwania związku oraz cel dokonania zasilenia Pana konta. Jak wskazuje art. 65 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
 
W doktrynie dominuje stanowisko, że na gruncie art. 65 Kodeksu cywilnego zastosowanie znajduje kombinowana metoda wykładni. Stosowanie kombinowanej metody wykładni obejmuje zasadniczo dwie fazy. W pierwszej kolejności ustala się sens oświadczenia woli, mając na uwadze ukonstruowanie się znaczenia między stronami. Zastosowanie tej reguły wymaga wyjaśnienie, jak strony rzeczywiście rozumiały złożone oświadczenie woli, jaki sens łączyła z użytym w oświadczeniu woli zwrotem tj. zasilenie. W razie ustalenie, że były to te same treści myślowe, pojmowany zgodnie sens oświadczenia woli trzeba uznać za wiążący. 
 
Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą zamierzonego efektu należy przejść do drugiej fazy wykładni tzw. obiektywnej. W tej fazie sąd będzie ustalał jak adresat sens oświadczenia woli zrozumiał i rozumieć powinien.


Tagi: konkubinat, rozliczenie majątkowe

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły