Rozliczenia majątkowe w związku nieformalnym
18.06.2013
Poruszone przez Pana zagadnienie jest niezwykle skomplikowane z punktu widzenia przepisów prawa a ocena czynności dokonanej przez Pana partnerkę różnie może być interpretowana przez sądy.
W pierwszej kolejności należy ocenić stosunki panujące w Państwa związku. Jak słusznie wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 6 grudnia 2007 w sprawie IV CSK 301/07
rozliczenie majątkowe po ustaniu faktycznego związku osobisto-majątkowego następuje na podstawie przepisów kodeksu cywilnego odpowiednich do treści stosunków ukształtowanych w danym związku.
Dopuszczalność rozliczeń na podstawie przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu, na tle rozliczenia pomiędzy osobami, które pozostawały w konkubinacie, Sąd Najwyższy przyjął w wyroku z dnia 16 maja 2000 r., IV CKN 32/00, nawiązując do poglądu wyrażonego w uchwale z dnia 30 stycznia 1970 r., III CZP 62/69 (nie publ.), nie przyłączając się natomiast do odmiennego stanowiska wyrażonego w uchwale z dnia 30 stycznia 1986 r., III CZP 79/85.
Jednakże bezpodstawne wzbogacenie nie może być uznane za uniwersalną podstawę rozliczeń majątkowych po ustaniu związku faktycznego (pozamałżeńskiego), to podstawy takiej nie można też generalnie odrzucić. Można ją zastosować, gdy - jak w sprawie niniejszej - zachodzą podstawy faktyczne do uwzględnienia roszczeń ,,wyrównawczych" (w odróżnieniu od podziałowych), mających zrekompensować uszczerbek powstały w majątku jednego z partnerów, odpowiadający przysporzeniu na rzecz majątku drugiego z byłych członków wspólnoty osobisto-majątkowej.
Orzekając w niniejszej sprawie sąd będzie musiał rozważyć całość okoliczności sprawy tj. stosunki majątkowe panujące pomiędzy Państwem w trakcie trwania związku oraz cel dokonania zasilenia Pana konta. Jak wskazuje art. 65 Kodeksu cywilnego oświadczenie woli należy tak tłumaczyć, jak tego wymagają ze względu na okoliczności, w których złożone zostało, zasady współżycia społecznego oraz ustalone zwyczaje.
W doktrynie dominuje stanowisko, że na gruncie art. 65 Kodeksu cywilnego zastosowanie znajduje kombinowana metoda wykładni. Stosowanie kombinowanej metody wykładni obejmuje zasadniczo dwie fazy. W pierwszej kolejności ustala się sens oświadczenia woli, mając na uwadze ukonstruowanie się znaczenia między stronami. Zastosowanie tej reguły wymaga wyjaśnienie, jak strony rzeczywiście rozumiały złożone oświadczenie woli, jaki sens łączyła z użytym w oświadczeniu woli zwrotem tj. zasilenie. W razie ustalenie, że były to te same treści myślowe, pojmowany zgodnie sens oświadczenia woli trzeba uznać za wiążący.
Jeżeli powyższe czynności nie przyniosą zamierzonego efektu należy przejść do drugiej fazy wykładni tzw. obiektywnej. W tej fazie sąd będzie ustalał jak adresat sens oświadczenia woli zrozumiał i rozumieć powinien.
Tagi: konkubinat, rozliczenie majątkowe
Opinie naszych zadowolonych Klientów