Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wniesienie opłaty za zezwolenie na sprzedaż alkoholu po terminie

10.06.2013
Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi gminy pobierają opłatę za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Przedmiotowa opłata wnoszona jest na rachunek gminy w każdym roku kalendarzowym objętym zezwoleniem w trzech równych ratach w terminach do 31 stycznia, 31 maja i 30 września danego roku.
 
Jak wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku w sprawie II GSK 70/2010 stwierdzenie, że należna opłata nie została uiszczona w terminie właściwym dla kolejnej raty tej płatności, a więc w przypadku drugiej raty - w terminie do dnia 31 maja danego roku, skutkuje zatem ex lege wygaśnięciem zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, a wydana przez właściwy organ decyzja w tym przedmiocie jako potwierdzająca jedynie, a nie kształtująca nowy stan rzeczy, ma charakter deklaratoryjny. Graniczne terminy płatności każdej raty określone są w art. 111 ust. 7 ustawy przez konkretny dzień kalendarzowy, co oznacza, że mamy w takim przypadku do czynienia z terminem prawa materialnego, przez który należy rozumieć ustanowiony przepisem prawa materialnego termin do dokonania określonej czynności.
 
W Pani przypadku mamy do czynienie z dwoma spornymi kwestiami a mianowicie czy zlecenie przelewu w ostatnim dniu terminu jest jednoznaczne z wykonaniem obowiązku ustawowego oraz kwestia wniesienia niższej opłaty w powyższym terminie. Zgodnie z brzmieniem przepisu „opłata ma być wniesione”, żadne przepis Ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie wskazuje, iż opłata w tym dniu ma znaleźć się na rachunku bankowym gminny. 
 
Powyższe stanowisko zostało potwierdzone w orzecznictwie organów administracyjnych. Na przykład w decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 10 sierpnia 2007 r. w sprawie SKO 4221/15/2007 wskazano, iż Przy wpłacie gotówkowej dokonywanej na rachunek organu gminy lub za pośrednictwem poczty z tytułu opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, o której stanowi art. 111 ust. 1 w związku z art. 111 ust. 7 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 2007 r. Nr 70 poz. 473 z późn. zm.), za dzień zapłaty winien być uważany dzień dokonania wpłaty w banku, w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub na poczcie. Za datę tę nie może być zaś uznana data wpłynięcia przekazywanej kwoty na rachunek gminy.
 
Większym natomiast w Pani sprawie problem jest błędne wyliczenie należności i tym samym nie wniesienie opłaty za sprzedaż alkoholu w pełnej wysokości. Opłaty (podobnie jak oświadczenia o wysokości sprzedaży) trzeba wnosić terminowo. Nawet najmniejsze uchybienie temu obowiązkowi rodzi poważne skutki. Oznacza bowiem wygaśnięcie zezwolenia na handel alkoholem z mocy prawa. Nie ma na to żadnego wpływu okoliczność, czy opóźnienie było zawinione, a także przyczyny uchybienia terminowi. Nie jest też prawnie możliwe przywrócenie terminu do uiszczenia opłaty lub złożenia oświadczenia.
 
Przy czym podkreślam, iż zgodnie z Ustawą to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wyliczenia prawidłowej wysokości opłaty dlatego też uważam, iż niestety w związku z zaniżeniem opłaty z tytułu sprzedaży alkoholu nie ma Pani możliwości uniknięcia wygaśnięcia pozwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych.


Tagi: zezwolenie, alkohol

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły