Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przedawnienie roszczenia o zaległe czesne

03.06.2013
Zgodnie z art. 751 Kodeksu cywilnego z upływem lat dwóch przedawniają się należności o roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.
 
Należy jednak wskazać, iż orzecznictwo w zakresie przedawnienia roszczeń o zapłatę zaległego czesnego jest rozbieżne. Sądu coraz częściej uznają, iż dla tego typu roszczeń zastosowanie znajduje dziesięcioletni okres przedawnienia. Takie stanowisko sądów wynika z faktu, iż umowa zawierana przez studentów została uregulowana w Ustawie o szkolnictwie wyższym. Natomiast powołany art. 751 Kodeksu cywilnego znajduje zastosowanie tylko do umów o świadczenie usług nie uregulowanych innymi przepisami.
 
Zakładając jednak, iż w Pani sprawie sąd uzna Pani zarzut przedawnienia za zasadny to na chwilę obecną nie powinna Pani podejmować żadnych kroków w sprawie i czekać na otrzymanie nakazu zapłaty z sądu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne. 
 
Proszę pamiętać, iż w trakcie biegu terminu przedawnienia można je przerwać, jak również po upływie terminu przedawnienia dłużnik może zrzec się tego zarzutu. W szczególności do takiej sytuacji dochodzi jeżeli dłużnik prosi o rozłożenie długu na raty, dokonuje nawet częściowej spłaty długu, etc.
 
Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Poznaniu w sprawie I ACa 757/2005 przerwa biegu przedawnienia, której źródłem jest uznanie roszczenia, polega na tym, że z datą uznania dochodzi do anulowania skutków biegu terminu następującego przed przerwą, a po zdarzeniu skutkującym przerwę, biegnie ono od nowa. Nie ma znaczenia czy do przerwy doszło na skutek uznania niewłaściwego, właściwego, czy też ugody. Nawet w tym ostatnim przypadku gdy częstą praktyką jest przesunięcie terminu płatności poszczególnych świadczeń, na bieg terminu nie ma wpływu określenie daty ich spełnienia, lecz moment zawarcia umowy.
 
Po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu będzie Pani miała 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w którym to należy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia. Proszę pamiętać, iż wszelką korespondencję z sądu musi Pani odbierać. Nie podjęcie listu z poczty spowoduje, iż sąd uzna nakaz zapłaty za skutecznie doręczony a Pani pozbawi się prawa obrony w przedmiotowej sprawie.
 
Zgodnie, bowiem z art. 139 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane. W takim przypadku doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia.


Tagi: przedawnienie, czesne

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły