Odmowa udzielenia zezwolenia na sprzedaż alkoholu
28.05.2013
Zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi rada gminy ustala, w drodze uchwały, dla terenu gminy (miasta) liczbę punktów sprzedaży napojów zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa), przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży jak i w miejscu sprzedaży.
Rada gminy ustala, w drodze uchwały, zasady usytuowania na terenie gminy miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych. Liczba punktów sprzedaży oraz usytuowanie miejsc sprzedaży, podawania i spożywania napojów alkoholowych powinny być dostosowane do potrzeb ograniczania dostępności alkoholu, określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych.
Wymóg dotyczący liczb punktów sprzedaży alkoholu nie może być rozumiany inaczej, niż jako upoważnienie do określenia limitu punktów sprzedaży, poza którym nie jest dopuszczalne udzielanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych. Omawiany przepis nie zawiera natomiast upoważnienia do określania warunków udzielania zezwoleń.
Jak więc wynika z powyższych unormowań Gminna nie ma uprawnień do odmowy wydania zezwolenia na sprzedaż alkoholu poza przypadkami ściśle określonymi w ustawie. Ustawa stwierdza wprost „zezwolenie wydaje się” a nie „zezwolenie może być wydane” co prowadzi do wniosku, iż decyzja w tym zakresie nie jest uznaniowa a obligatoryjna jeżeli przedsiębiorca spełnił ustawowe wymogi do uzyskania zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Na tle wydawanych przez gminny uchwał wypowiedział się m.in. Naczelny Sąd Administracyjny wskazując, iż jeżeli cel jest wytyczony przez ustawę wprost, a podmiot realizujący tę właśnie ustawę wykonuje w jej ramach działania nie zmierzające do realizacji tego celu, to można uznać, że działa on niezgodnie z prawem, a nawet bez podstawy prawnej. Takie działania zatem podlegają weryfikacji sądowej. Nie jest to wtedy kontrola celowości, ale kontrola legalności, gdyż akt nie jest weryfikowany z punktu widzenia celów pozaprawnych, ale z punktu widzenia celu wyraźnie wyznaczonego w ustawie, będącej jego podstawą prawną. Jeżeli taki akt nie pozwala na realizację celu wyrażonego w jego podstawie prawnej, to jest on nie tylko „niecelowy”, ale również sprzeczny z ustawą.
Przeciwdziałanie alkoholizmowi lub wychowanie w trzeźwości wymaga środków rzeczywiście i faktycznie zmierzających do ograniczenia spożycia alkoholu i jego dostępności. Jeżeli więc ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. 1982 r. Nr 35 poz. 230 z późn. zm.) daje gminie kompetencję do ustalenia liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, to realizacja tej kompetencji nie może być mechaniczna i nie może polegać na ustalaniu jakiejkolwiek liczby punktów sprzedaży dla jakiejkolwiek liczby mieszkańców.
W przypadku wydania decyzji odmownej przez gminę przysługuje Pani wniesienie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji.
Tagi: zezwolenie, alkohol
Opinie naszych zadowolonych Klientów