Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odmowa wypłaty odszkodowania za skradziony samochód

23.05.2013
W mojej ocenie stanowisko firmy ubezpieczeniowej jest błędne. W szczególności warta nie ma podstaw do twierdzenie, iż nie jest Pan właścicielem pojazdu. Posiada Pan dokumenty urzędowe potwierdzające ten fakt, zaś postępowanie WARTY jest co najmniej dyskusyjne z następujących przyczyn. 
 
Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Tymczasem okoliczności podnoszone przez ubezpieczyciela nie zostały należycie udowodnione. warta nie wskazuje w jaki sposób uzyskała informacje od sprzedawcy, jak również nie wykonała żadnych czynności aby zweryfikować autentyczność podpisu na umowie kupna-sprzedaży samochodu.
 
Zachowanie Ubezpieczyciela jako strony umowy ubezpieczeniowej w kontekście podnoszonego zarzutu sfałszowania umowy – nosi ponadto znamiona braku „należytej staranności” wymaganej art. 355§2 K.c. jakiej winien dochować jako Strona profesjonalnie obsługująca swego klienta. Brak staranności polegał na niedokonaniu czynności jednoznacznie ustalających fakty, które w przyszłości stały się wątpliwe w ocenie Ubezpieczyciela tj, tytuł prawny do auta.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku w sprawie I CKN 971/2000 należyta staranność dłużnika w zakresie prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, którą określa się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności, oznacza staranność dostosowaną do działającej osoby, przedmiotu jakiego działanie dotyczy oraz okoliczności, w których działanie to następuje.
 
Z powyższego wynika, że w realizacji swej procedury Organ miał możność i obowiązek ustalenia wszystkich istotnych faktów. Weryfikacja Klienta przeszła pozytywne gdyż auto zostało ubezpieczone. Dlatego tez należy przyjąć stosownie do treści przepisu Art. 815§1 K.c., że wszelkie informacje udzielone przez Ubezpieczającego nie wzbudziły wątpliwości i należy przyjąć, że wszelkie kwestie niewyjaśnione przez Organ w momencie dokonywania ubezpieczenia są nieistotne, przez co nie mogą być później skutecznie podnoszone, jako podstawy odmowy uznania roszczeń klienta. Jeżeli tytuł własności do auta budził wątpliwości należało je rozstrzygać w chwili weryfikacji przedmiotu ubezpieczenia, a nie dopiero podnosić w sytuacji zaistniałych przesłanek uprawniających do wypłaty odszkodowania.
 
Wyżej opisane postępowania Ubezpieczyciela wobec ubezpieczonych oparte na schemacie – kiedy ubezpieczam i płacę, wszystko jest w porządku, a gdy powstają okoliczności uprawniające do odszkodowania – Ubezpieczyciel szuka przysłowiowej „dziury w całym” -  i dokonuje odmowy na podstawie okoliczności nie udowodnionych zasługują na miano przesłanek niezgodnych z zasadami współżycia społecznego wyczerpujących dyspozycję art. 3851. § 1.  K.c.  w zw. Art. 3852 K.c.  znajdującego zastosowanie z  uwagi na art.808§5 K.c. co sprawia, ze nawet istniejące w tym względzie regulacje z OWU się nieważne z mocy prawa. 
 
Powyższa argumentacja faktyczna jak i prawna wskazują na brak podstaw ze strony Ubezpieczyciela na odmowę wypłaty odszkodowania z tytułu zaistniałej kradzieży auta.


Tagi: warta, kradzież, ac

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły