Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zmiana pozwanego

22.05.2013
Teoretycznie wskazanie w pozwie jako pozwanego niewłaściwej spółki, nie zamyka Panu drogi do uzyskania korzystnego wyniku. Jako powód ma Pan bowiem możliwość wskazania, jako pozwanej innej spółki, nawet w trakcie postępowania sądowego.
 
Możliwość taka wynika z art. 194 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli okaże się, że powództwo nie zostało wniesione przeciwko osobie, która powinna być w sprawie stroną pozwaną, sąd na wniosek powoda lub pozwanego wezwie tę osobę do wzięcia udziału w sprawie. Osoba wezwana do udziału w sprawie na wniosek pozwanego może domagać się zwrotu kosztów wyłącznie od pozwanego, jeżeli okaże się, że wniosek był bezzasadny.
 
Osoba wezwana do wzięcia udziału w sprawie w charakterze pozwanego może za zgodą obu stron wstąpić w miejsce pozwanego, który wówczas będzie zwolniony od udziału w sprawie. W razie wyrażenia zgody na zmianę strony pozwanej, pozwany może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów od strony powodowej, niezależnie od późniejszego wyniku sprawy. 
 
Sąd nie ma obowiązku prowadzenia dochodzenia w celu ustalenia osoby, przeciwko której powód powinien kierować swoje roszczenie (wyrok SN z 3 lipca 2000 r., II UKN 628/99, LexPolonica nr 353655, OSNAPiUS 2002, nr 2, poz. 46). Nie jest jednak bezwzględnie związany wnioskiem, na co wskazuje sformułowanie art. 194 § 1 „jeżeli okaże się [...]”. Ocena sądu zasadności wniosku na tym etapie postępowania jest jednak ograniczona. Wystarczy hipotetyczne założenie, uzasadnione jednak oceną okoliczności sprawy, a nie subiektywnym przeświadczeniem osoby składającej wniosek, że pomiędzy powodem a osobą wskazaną we wniosku istnieje stosunek prawny, który usprawiedliwia uznanie, że osoba ta powinna być stroną pozwaną. Związanie sądu zgłoszonym przez stronę wnioskiem o dopozwanie następuje dopiero po pozytywnym wyniku tej oceny.
 
Niestety wartość przedmiotu sporu wskazuje, iż sprawa toczy się w postępowaniu uproszczonym. Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 5054 zmiana strony pozwanej w postępowaniu uproszczonym jest niedopuszczalna.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 6 marca 2003 roku w sprawie III PZP 2/2003 w postępowaniu w sprawach z zakresu prawa pracy (art. 476§1 kpc) o roszczenia wynikające z umowy o pracę (art. 5051 pkt 1 kpc) stosuje się przepisy kodeksu postępowania cywilnego o postępowaniu uproszczonym (art. 5051 - 50513 kpc).
 
Jedyną, więc w mojej ocenie możliwością w niniejszej sprawie jest cofnięcie powództwa co może uchroni przynajmniej Pana od zasądzenia kosztów procesowych na rzecz strony pozwanej – aczkolwiek praktyka w tym zakresie jest różna. Proszę pamiętać, iż cofnięcie powództwa należy złożyć w sądzie przed terminem pierwszej rozprawy.


Tagi: pozew

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły