Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedzenie drogi

20.05.2013
Warunkiem koniecznym zasiedzenie poza upływem czasu jest tzw. samoistne posiadania, czyli korzystanie z nieruchomości jak właściciel. W niniejszej sprawie należałoby rozważyć czy kuzynka w zakresie przedmiotowej drogi faktycznie była jej samoistnym posiadaczem. W zależności od okoliczności sprawy należy uznać, iż bądź droga została faktycznie nabyta przez kuzynkę w drodze zasiedzenia lub została nabyta w drodze zasiedzenia przez wszystkie osoby z niej korzystające – z zastrzeżeniem, iż spełniają pozostałe wymagania ustawowe tj. upływ czasu.
 
Zakładając jednak, iż nie doszło do zasiedzenia tejże drogi w wyniku współposiadania wraz z Kuzynką pozostaje Pani jedynie wniesienie o ustanowienie drogi koniecznej. Zgodnie z art. 145 Kodeksu cywilnego, jeżeli nieruchomość nie ma odpowiedniego dostępu do drogi publicznej lub do należących do tej nieruchomości budynków gospodarskich, właściciel może żądać od właścicieli gruntów sąsiednich ustanowienia za wynagrodzeniem potrzebnej służebności drogowej (droga konieczna).
 
Przeprowadzenie drogi koniecznej nastąpi z uwzględnieniem potrzeb nieruchomości nie mającej dostępu do drogi publicznej oraz z najmniejszym obciążeniem gruntów, przez które droga ma prowadzić. Jeżeli potrzeba ustanowienia drogi jest następstwem sprzedaży gruntu lub innej czynności prawnej, a między interesowanymi nie dojdzie do porozumienia, sąd zarządzi, o ile to jest możliwe, przeprowadzenie drogi przez grunty, które były przedmiotem tej czynności prawnej.
 
Na marginesie sprawy zaznaczę, iż prawo polskie zna instytucję zasiedzenia służebności drogi koniecznej jednak jej warunkiem jest korzystanie z trwałych i widocznych urządzeń. 
 
Sąd Najwyższy w kilku orzeczeniach zajął się konkretyzacją tego zapisu ustawowego. Uznał on, że dla istnienia tego trwałego i widocznego urządzenia konieczne jest to, aby stanowiło ono zauważalny efekt działania ludzkiego. 
 
Powinna to być sztuczna konstrukcja znajdująca się na nieruchomości obciążonej [por. A. Wąsiewicz, w: System P.C., t. 2, 1977, s. 688-689; B. Burian, w: E. Gniewek (red.), Kodeks..., 2008, s. 464]. Nie spełnia tego warunku samo wyodrębnienie szlaku drogi poprzez pozostawienie części nieruchomości wolnej od drzew, ewentualnie zasypanie nierówności, jeżeli nie doprowadzi do powstania utwardzonej drogi. Urządzeniem jest natomiast mostek, kładka. Tak samo jeśli rura kanalizacyjna dołączona jest do osadnika widocznego na powierzchni, można mówić o istnieniu trwałego i widocznego urządzenia. Postawienie samej bramy wjazdowej nie może być zdaniem Sądu Najwyższego uznane za wykonanie trwałego urządzenia, w rozumieniu art. 292, uprawniającego do korzystania ze służebności drogi koniecznej [por. wyrok SN z 11 maja 2000 r., I CKN 273/2000, LexPolonica nr 384426; postanowienie SN z 24 kwietnia 2002 r., V CKN 972/2000, OSP 2003, nr 7-8, poz. 100; postanowienie SN z 7 marca 2002 r., II CKN 160/2000, LexPolonica nr 385117; postanowienie SN z 20 października 1999 r., III CKN 379/98, Lex 1125074; E. Gniewek, w: System P.P., t. 4, 2005, s. 452; B. Ziemianin, K.A. Dadańska, Prawo rzeczowe..., s. 149; S. Rudnicki, Komentarz…, s. 477; K.A. Dadańska, w: A. Kidyba (red.), Kodeks cywilny, t. 2, 2009, s. 270; B. Burian, w: E. Gniewek (red.), Kodeks..., 2008, s. 464].


Tagi: zasiedzenie, droga, droga konieczna

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły