Bonifikata na wykup mieszkania od PKP
19.05.2013
Zagadnienia związane z wykupem mieszkań od
pkp zostały uregulowane w Ustawie z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Zgodnie z art. 42 powołanej ustawy prawo do nabycia lokalu mieszkalnego przysługuje osobom, które zajmują lokal mieszkalny po śmierci najemcy, jeżeli są osobami wymienionymi w art. 691§1 i 2 Kodeksu cywilnego.
Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego następuje po cenie ustalonej na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami, pomniejszonej o:
-
6 % za każdy rok pracy najemcy w pkp, pkp SA
-
oraz 3% - za każdy rok najmu mieszkania od pkp albo pkp i pkp SA łącznie,
- nie więcej jednak niż o 95%.
Na wniosek osoby uprawnionej do wykupu lokalu uwzględnia się zamiast jej okresu pracy lub najmu okres pracy lub najmu osób, po których osoba wstąpiła w stosunek najmu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy zawarte w art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, sformułowanie „zamiast” jednoznacznie wskazuje, że ustawodawca wykluczył kumulację okresów najmu. Uwzględnienie, a nie „zaliczenie” bądź „zaliczenie okresu najmu poprzednika prawnego” osoby ubiegającej się o nabycie lokalu mieszkalnego, nie powinno budzić wątpliwości w świetle art. 44 ust. 4 ustawy. Przywilej tej osoby polega jedynie na tym, że może dla celów bonifikaty powołać się na okres najmu poprzednika prawnego, jeżeli jest on dłuższy od „własnego” okresu najmu, liczonego od daty śmierci poprzednika prawnego.
W sprawie nie ulega wątpliwości, iż wstąpił Pan w stosunek najmu. Istotne jest faktyczne zamieszkiwanie a nie miejsce zameldowania. Meldunek jest jedynie administracyjnym potwierdzeniem miejsca zamieszkania. Natomiast za miejsce zamieszkania zgodnie z prawem cywilnym uważa się miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy prawo pierwszeństwa nie jest prawem podmiotowym, z którego wynikałoby roszczenie zobowiązujące właściciela do sprzedaży. Polega ono na eliminacji innych podmiotów ubiegających się o tą samą rzecz i opiera się nie na uprawnieniu, lecz na zakazie zadysponowania przez właściciela rzeczą w sposób naruszający prawo pierwszeństwa. Nie wynika zatem z niego roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży, a jedynie pierwszeństwo nabycia nieruchomości, jeżeli została ona przez właściciela przeznaczona do sprzedaży.
Posiadanie więc przez Pana prawa do innego lokalu mieszkalnego w mojej ocenie może stać się podstawą do odmowy udzielenia bonifikaty.
Tagi: bonifikata, pkp
Opinie naszych zadowolonych Klientów