Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Bonifikata na wykup mieszkania od PKP

19.05.2013
Zagadnienia związane z wykupem mieszkań od pkp zostały uregulowane w Ustawie z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”. Zgodnie z art. 42 powołanej ustawy prawo do nabycia lokalu mieszkalnego przysługuje osobom, które zajmują lokal mieszkalny po śmierci najemcy, jeżeli są osobami wymienionymi w art. 691§1 i 2 Kodeksu cywilnego.
 
Zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą. Osoby wymienione powyżej wstępują w stosunek najmu lokalu mieszkalnego, jeżeli stale zamieszkiwały z najemcą w tym lokalu do chwili jego śmierci. 
 
Sprzedaż lokalu mieszkalnego następuje po cenie ustalonej na zasadach określonych w przepisach o gospodarce nieruchomościami, pomniejszonej o:
 1. 6 % za każdy rok pracy najemcy w pkp, pkp SA 
 2. oraz 3% - za każdy rok najmu mieszkania od pkp albo pkp i pkp SA łącznie,
- nie więcej jednak niż o 95%.
 
Na wniosek osoby uprawnionej do wykupu lokalu uwzględnia się zamiast jej okresu pracy lub najmu okres pracy lub najmu osób, po których osoba wstąpiła w stosunek najmu.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy zawarte w art. 44 ust. 4 ustawy z dnia 8 września 2000 r.  o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe”, sformułowanie „zamiast” jednoznacznie wskazuje, że ustawodawca wykluczył kumulację okresów najmu. Uwzględnienie, a nie „zaliczenie” bądź „zaliczenie okresu najmu poprzednika prawnego” osoby ubiegającej się o nabycie lokalu mieszkalnego, nie powinno budzić wątpliwości w świetle art. 44 ust. 4 ustawy. Przywilej tej osoby polega jedynie na tym, że może dla celów bonifikaty powołać się na okres najmu poprzednika prawnego, jeżeli jest on dłuższy od „własnego” okresu najmu, liczonego od daty śmierci poprzednika prawnego.
 
W sprawie nie ulega wątpliwości, iż wstąpił Pan w stosunek najmu. Istotne jest faktyczne zamieszkiwanie a nie miejsce zameldowania. Meldunek jest jedynie administracyjnym potwierdzeniem miejsca zamieszkania. Natomiast za miejsce zamieszkania zgodnie z prawem cywilnym uważa się miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. 
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy prawo pierwszeństwa nie jest prawem podmiotowym, z którego wynikałoby roszczenie zobowiązujące właściciela do sprzedaży. Polega ono na eliminacji innych podmiotów ubiegających się o tą samą rzecz i opiera się nie na uprawnieniu, lecz na zakazie zadysponowania przez właściciela rzeczą w sposób naruszający prawo pierwszeństwa. Nie wynika zatem z niego roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży, a jedynie pierwszeństwo nabycia nieruchomości, jeżeli została ona przez właściciela przeznaczona do sprzedaży. 
 
Posiadanie więc przez Pana prawa do innego lokalu mieszkalnego w mojej ocenie może stać się podstawą do odmowy udzielenia bonifikaty.


Tagi: bonifikata, pkp

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły