Służebność mieszkania
19.05.2013
Jak wynika z Pani opisu zakupiła Pani udział w nieruchomości od teściowej, jednocześnie ustanawiając na rzecz teściowej tzw. służebność mieszkania. Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz oznaczonej osoby fizycznej prawem, którego treść odpowiada treści służebności gruntowej (służebność osobista).
Służebność mieszkania polega na tym, iż uprawniona osoba fizyczna mając ustanowioną służebność mieszkania ma prawo zamieszkiwania w cudzej nieruchomości. W szczególności służebność mieszkania może polegać na prawie zajmowania części nieruchomości wraz z właścicielem budynku.
Zgodnie z art. 302§2 Kodeksu cywilnego do wzajemnych stosunków między mającym służebność mieszkania a właścicielem nieruchomości obciążonej stosuje się odpowiednio przepisy o użytkowaniu przez osoby fizyczne. Natomiast przepisy Kodeksu cywilnego o użytkowaniu przez osoby fizyczne poprzedzone są ogólnymi przepisami o użytkowaniu, które w analizowanym przypadku także znajdują zastosowanie.
Zgodnie z art. 260§1 Kodeksu cywilnego użytkownik obowiązany jest dokonywać napraw i innych nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy. W zakresie nakładów związanych ze zwykłym korzystaniem z rzeczy mieści się z pewnością opłata za media, z których użytkownik korzysta. Dlatego też uważam, osoba na rzecz, której ustanowiono służebność mieszkania powinna ponosić opłaty za media w takim zakresie, w jaki sam je zużyła.
Na koniec przyznam jednak, że sprawa jest dyskusyjna i prezentowane są też odmienne od mojego poglądy, tzn. że w przypadku ustanowienia służebności mieszkania wszystkie koszty utrzymania mieszkania (opłaty za czynsz oraz należności eksploatacyjne) powinien ponosić właściciel.
Takie stanowisko (odmienne) zostało zaprezentowane w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu w sprawie II SaA/Po 550/2009 gdzie orzeczono, iż w doktrynie i orzecznictwie przyjmuje się, że do obciążeń użytkownika należy zaliczyć podatki i inne ciężary publiczne, obowiązkowe ubezpieczenia majątkowe. W przypadku prawa użytkowania lokalu mieszkalnego do tej kategorii dołączyć trzeba opłaty eksploatacyjne związane z korzystaniem z lokalu.
W celu wyegzekwowania na teściowej partycypacji w opłatach za media właściwe byłoby wniesienie pozwu na podstawie art. 222 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego brzmieniem właściciel może żądać od osoby, która włada faktycznie jego rzeczą, ażeby rzecz została mu wydana, chyba że osobie tej przysługuje skuteczne względem właściciela uprawnienie do władania rzeczą. Przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Tagi: służebność
Opinie naszych zadowolonych Klientów