Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Uniknięcie komornika

15.05.2013
Poniżej przedstawiam możliwości postępowania w celu uniknięcia komornika w Pana sprawie.
 
Złożenie depozytu do sądu
 
Zgodnie z art. 833§2 Kodeksu postępowania cywilnego dłużnik może żądać umorzenia egzekucji co do świadczeń wymagalnych w przyszłości, jeżeli uiści wszystkie świadczenia wymagalne i złoży do depozytu sądowego sumę równającą się sumie świadczeń periodycznych za sześć miesięcy, z równoczesnym umocowaniem komornika do podejmowania tej sumy. komornik skorzysta z tego umocowania, gdy stwierdzi, że dłużnik popadł w zwłokę z uiszczeniem świadczeń wymagalnych; równocześnie wszczyna z urzędu egzekucję.
 
Żeby doszło do umorzenie – oprócz wpłaty pieniędzy za 6 miesięcy - musi jeszcze być spełniony dodatkowy warunek tzn. musi być skuteczna egzekucja skierowana do świadczeń periodycznych (np. wynagrodzenia za prace, albo emerytury). Jeśli ktoś nie pracuje i oficjalnie nie ma dochodów, to komornik może postępowania nie umorzyć.
 
W mojej ocenie Pana przypadek spełnia przesłanki do umorzenia postępowania egzekucyjnego w przypadku złożenia kwoty do depozytu sądowego.
 
Żądanie wstrzymania egzekucji komorniczej
 
Sposób mało popularny, jednak w większości sytuacji okazuje się on skuteczny. Zgodnie z art. 822 Kodeksu postępowania cywilnego komornik wstrzyma się z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik złoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że obowiązku swojego dopełnił albo że wierzyciel udzielił mu zwłoki. komornik wstrzyma się również z dokonaniem czynności, jeżeli przed jej rozpoczęciem dłużnik albo jego małżonek podniesie zarzut wynikający z umowy małżeńskiej przeciwko dokonaniu czynności i okaże umowę majątkową małżeńską oraz przedłoży niebudzący wątpliwości dowód na piśmie, że zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej oraz jej rodzaj były wierzycielowi wiadome. Wstrzymując się z dokonaniem czynności, komornik stosownie do okoliczności podejmie działania, które umożliwiają dokonanie czynności w przyszłości. O wstrzymaniu czynności i jego przyczynach komornik niezwłocznie zawiadomi wierzyciela. Na polecenie wierzyciela komornik niezwłocznie dokona czynności, która uległa wstrzymaniu.
 
Komornik jest uprawniony do rozliczania wpłat, jakie zostały dokonane na skutek zajęcia wynagrodzenia za pracę lub w toku postępowania prowadzonego innym sposobem egzekucji lub uiszczonych dobrowolnie przez dłużnika i w wypadku stwierdzenia nadpłaty przy egzekucji świadczeń okresowych może wstrzymać dalszą egzekucję (OSPiKA 1967, nr 3, poz. 60).
 
Z opisu sprawy wynika, iż należności alimentacyjne płaci Pan w terminie dlatego warto złożyć wniosek do komornika o wstrzymanie egzekucji w związku z faktem, iż wierzyciel nie ma wobec Pana roszczenia gdyż zostało ono spełnione. Po każdym dokonaniu wpłaty przez terminem wynikającym z wyroku należałoby wysyłać do komornika wniosek o wstrzymanie egzekucji załączając dowód wpłaty. 
 
Żądanie obciążenia wierzyciela kosztami egzekucji
 
Często skutecznym sposobem „pozbycia się komornika” jest złożenie wniosku o obciążenie kosztami egzekucji wierzyciela.  Komornik nie jest uprawniony do oceny czy istniały podstawy do obciążenia dłużnika kosztami egzekucyjnymi. 
 
Ocena zasadności obciążenia go kosztami zbędnej egzekucji należy do sądu rozpoznającego skargę dłużnika na czynność egzekucyjną (art. 767 Kodeksu postępowania cywilnego).W praktyce mogą być sytuacje, że uzasadnione będzie wszczęcie egzekucji i obciążenie dłużnika kosztami mimo że płacił dobrowolnie alimenty w terminie i wysokości określonej w tytule wykonawczym np. wyzbywanie się przez dłużnika majątku i stworzenie możliwości jego niewypłacalności w przyszłości. 
 
Jak powyższego wynika wierzyciel nie powinien kierować do komornika wniosku o egzekucyjne ściągnięcie alimentów prawidłowo świadczonych przez dłużnika. Jeżeli wierzyciel mimo to złoży wniosek o egzekucję, komornik nie może odmówić wszczęcia egzekucji (art. 803 i 804 kpc).W takim wypadku jednak kosztami egzekucyjnymi komornik winien obciążyć wierzyciela. Dłużnika obciążają bowiem tylko koszty niezbędne do celowego przeprowadzenia egzekucji(art. 770 kpc).


Tagi: komornik, alimenty, depozyt

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły