Surogacja
14.05.2013
Zasada surogacji w obecnym brzmieniu została wprowadzona do polskiego porządku prawnego Ustawą z dnia 17 czerwca 2004 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z postanowieniami powołanej ustawy przepisy ustawy stosuje się do stosunków w niej unormowanych, chociażby powstały przed jej wejściem w życie. Przepisy dotychczasowe stosuje się do podziału majątku wspólnego małżonków i do zwrotu wydatków i nakładów dokonanych z majątku wspólnego na majątek osobisty lub z majątku osobistego na majątek wspólny, jeżeli wspólność majątkowa małżeńska ustała przed wejściem ustawy w życie.
Zgodnie z treścią art. 33 Kodeksu rodzinnego do majątku osobistego każdego z małżonków należą przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, jak również przedmioty majątkowe nabyte w zamian za składniki majątku osobistego, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Co istotne jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 stycznia 2001 roku w sprawie II CKN 1194/2000 domniemanie faktyczne, że przedmiot majątkowy, nabyty przez jednego z małżonków w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej, stanowi dorobek (art. 32 § 1 Kodeksu rodzinnego), może obalić pozwany przez wykazanie (art. 6 Kodeksu cywilnego), że nabycie nastąpiło ze środków finansowych stanowiących jego
majątek odrębny (art. 33 pkt 3 Kodeksu rodzinnego).
Przewidziana w Kodeksie rodzinnym surogacja polega na zastąpieniu jednego składnika majątku odrębnego innym składnikiem. Przesłankami tak rozumianej surogacji są - jak się przyjmuje - dwa wymagania: po pierwsze, aby jedno i to samo zdarzenie spowodowało wyjście określonego przedmiotu z majątku odrębnego i nabycie innego przedmiotu majątkowego oraz po drugie, aby przedmiot nabyty był uzyskany także w sensie ekonomicznym kosztem majątku odrębnego.
Co jednak niezmiernie istotne zakładając, iż osoba posiada dowody na wskazane przez Pana okoliczności, względnie są to okoliczności bezsporne to zysk osiągnięty z majątku osobistego wchodzi w skład majątku wspólnego. Takie stanowisko zostało potwierdzone w orzecznictwie Sądu Najwyższego i wynika wprost z treści art. 31 Kodeksu rodzinnego - do majątku wspólnego należą w szczególności dochody z majątku wspólnego, jak również z majątku osobistego każdego z małżonków.
Przepis art. 32 § 2 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego stwierdzający, że dochody z majątku odrębnego małżonka stanowią dorobek małżonków ma na myśli czysty dochód, tj. przychód po odjęciu z niego koniecznych wydatków na osiągnięcie tego przychodu, a między innymi obciążeń publicznoprawnych.
W mojej ocenie zysk osiągnięty z sprzedaży waluty jest składnikiem majątku wspólnego, zresztą nie wyobrażam sobie, w jaki sposób osoba zamierza udowodnić osiągnięcie tego zysku – chyba, że przeciwnik procesowy sam przyznał, iż taki zysk powstał.
Tagi: surogacja, podział majątku, majątek odrębny
Opinie naszych zadowolonych Klientów