Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odmowa sprzedaży mieszkania komunalnego

07.05.2013
Zasady i warunki zbywania przez gminy lokali mieszkalnych na rzecz najemców określa ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
 
Stosownie do art. 34 ust. 1 pkt 3 tej ustawy „w przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu, z zastrzeżeniem art. 216a, przysługuje osobie, która (…) jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony”.
 
Należy zauważyć, iż kwestię nabywania i zbywania nieruchomości stanowiących własność gminy, w tym przypadku mieszkania komunalnego, reguluje ustawa o gospodarce nieruchomościami. Zgodnie z art. 27 ww. ustawy sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Zatem sprzedaż mieszkania komunalnego może nastąpić jedynie w drodze umowy cywilnoprawnej, a zawarcie takiej umowy nie należy do sfery administracji publicznej. Gmina jako właściciel nieruchomości nie ma obowiązku jej sprzedaży.
 
Jak wskazał Sąd Najwyższy w sprawie II CNP 70/2008 w aktualnym stanie prawnym zarówno prawo pierwszeństwa, jak i prawo pierwokupu nie jest źródłem roszczenia o zawarcie umowy przenoszącej własność lokalu.
 
W pewnych okolicznościach uchwała podjęta przez organ jednostki samorządu terytorialnego, zawierająca istotne postanowienia przyszłej umowy może zostać potraktowana jako oferta w rozumieniu art. 66 Kodeksu cywilnego tylko wówczas, gdy pochodzi od organu wykonawczego takiej jednostki, jako upoważnionego do działania w jej imieniu.
 
Zakładając czysto teoretycznie, iż przedmiotowa uchwała była ofertą to jednak, jeżeli oferent nie oznaczył w ofercie terminu, w ciągu którego oczekiwać będzie odpowiedzi, oferta złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość przestaje wiązać, gdy nie zostanie przyjęta niezwłocznie; złożona w inny sposób przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający ofertę mógł w zwykłym toku czynności otrzymać odpowiedź wysłaną bez nieuzasadnionego opóźnienia.
 
W chwili, więc zmiany uchwały przedmiotowa oferta wykupu lokalu komunalnego przestała obowiązywać i w mojej ocenie gmina ma rację odmawiając Pani wykupu lokalu komunalnego. Jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny stosownie do art. 34 ust. 1 pkt 3 Ustawy o gospodarce nieruchomościami, pierwszeństwo w nabyciu przysługuje najemcy lokalu mieszkalnego, lecz w przypadku zbywania nieruchomości, a zatem dopiero w tym przypadku, tj. od chwili sporządzenia i podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży. Do chwili bowiem sporządzenia i ogłoszenia wykazu, o jakim mowa w art. 35 ust. 1 ustawy nieruchomość pozostaje poza obrotem prawnym, jest więc niedostępna dla osób zainteresowanych jej nabyciem, które nie mogą domagać się sprzedaży, gdyż wprowadzenie nieruchomości do obrotu należy wyłącznie do jej właściciela. Natomiast, jeżeli wprowadzenie nieruchomości do obrotu prawnego należy wyłącznie do właściciela, właściciel jest również władny ustalać warunki, od których spełnienia uzależnia możliwość przeznaczenia nieruchomości do sprzedaży.


Tagi: oferta, mieszkanie komunalne, mieszkanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły