Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Międzynarodowy transport paczek

22.04.2013
Poruszone przez Pana kwestie zostały uregulowane w Ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe oraz w Ustawie z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym. Zgodnie z Ustawą prawo przewozowe ustawa reguluje przewóz osób i rzeczy, wykonywany odpłatnie na podstawie umowy, przez uprawnionych do tego przewoźników, z wyjątkiem transportu morskiego, lotniczego i konnego.
 
Przewoźnik może powierzać wykonanie przewozu innym przewoźnikom na całej przestrzeni przewozu lub jej części, jednakże ponosi odpowiedzialność za ich czynności jak za swoje własne.
 
Między przewoźnikiem a „podprzewoźnikiem” powstaje wówczas stosunek obligacyjny w postaci umowy przewozu. Podróżnego albo nadawcę rzeczy nie łączy natomiast z podwykonawcą żaden stosunek zobowiązaniowy. W przypadku gdy podwykonawca niewłaściwe wywiąże się ze zobowiązania, podróżny albo właściciel rzeczy ma roszczenia wynikające z umowy przewozu wyłącznie wobec przewoźnika głównego. Podobnie kwestie te reguluje Konwencja CMR.
 
Zgodnie z Ustawą o transporcie drogowym samochody do 3,5 dmc nie podlegają jej regulacją. Jednakże zgodnie z art. 3 Ustawy o transporcie drogowym przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.
 
Na gruncie przepisów problematyczne staje się niedawno wprowadzony obowiązek posiadania licencji przez tzw. spedytora. Zgodnie, bowiem z Ustawą o transporcie drogowym za transport drogowy uważa się również działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy. W mojej ocenie przyjmowanie przesyłek w Polsce a następnie ich nadania u innych podmiotów na terenie Niemiec jest niczym innym jak pośrednictwem przy przewozie rzeczy i tym samym konieczne będzie uzyskanie stosownej lub odpowiednie zdefiniowanie umowy przewozu poprzez określenie w liście przewozowym, iż wykonuje Pan transport z miejsca X do miejsca Y a następnie zobowiązuje się Pan nadać paczkę do miejsca Z.
 
Uzyskanie licencji niestety nie jest proste i wymaga m.in. aby osoba zarządzająca transportem posiadała certyfikat kompetencji zawodowych, ponadto przedsiębiorca chcący wykonywać tą działalność musi spełniać wymogi dobrej reputacji, mieć odpowiednie zabezpieczenie finansowe, posiadać pojazdy, zatrudniać kierowców z odpowiednimi kwalifikacjami oraz posiadać bazę transportową.
 
Na rynku oczywiście działa wiele firm niespełniających powyższych uregulowań, należy jednak podkreślić, iż kary nakładane przez Inspekcję Transportu Drogowego sięgają kilkunastu tysięcy złotych za jedno naruszenie i tym samym wysoce ryzykowne jest prowadzenie tego typu działalności bez odpowiednich licencji.


Tagi: licencja, transport, koncesja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły