Dodatkowych dochód z najmu a działalność gospodarcza
19.04.2013
Zgodnie z art. 25 Ustawy z dnia 20 listopada 1998 roku o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne podatnicy podlegają opodatkowaniu w formie kary podatkowej pod warunkiem, iż nie prowadzą, poza jednym z rodzajów działalności wymienionej w Ustawie, innej pozarolniczej działalności gospodarczej.
Natomiast zgodnie z treścią Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów są m.in.
najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Powołana Ustawa wskazuje, iż za przychód z działalności uważa się przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz z innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.
Pozarolnicza działalność gospodarcza i
najem to odrębne źródła przychodów, z tym jednak, że w przypadku objęcia najmem składników majątkowych związanych z działalnością gospodarczą przychody z najmu są przychodami z działalności gospodarczej i w takiej sytuacji nie jest możliwe traktowanie ich jako pochodzących z odrębnego źródła, czyli jako osiągniętych dodatkowo, co z kolei wyłącza możliwość opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem. Taka forma opodatkowania (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) może być zastosowana wówczas, gdy podatnik prowadzi działalność opodatkowaną ryczałtem i wynajmuje składniki majątku niezwiązane z działalnością gospodarczą albo wynajmuje składniki swego majątku osobistego. Wówczas nie traci uprawnienia do opodatkowania przychodu ze swej działalności gospodarczej ryczałtem, zaś przychody z najmu winien opodatkować na zasadach ogólnych.
Podobnie wypowiedział się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z dnia 28 października 2008 r. w sprawie I SA/Rz586/2008 Pozarolnicza działalność gospodarcza i
najem (podnajem itd.) są odrębnymi źródłami przychodów, z tym jednak, że w przypadku objęcia najmem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, przychody z tego najmu są także przychodami z działalności gospodarczej. Jeśli natomiast podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej, nie posiada składników majątku związanych z taką działalnością, ale wynajmuje składniki swojego (osobistego, prywatnego) majątku, to wówczas przychody z tego najmu będą kwalifikowane jako pochodzące z tego odrębnego źródła tj. z najmu.
Reasumując powyższe nie jest możliwe „chwilowe” wynajęcie przedmiotowych domków i opodatkowanie tego dochodu w formie ryczałtu. Natomiast wynajęcie ich na okres długoterminowy wiązałoby się z brakiem możliwości rozliczania dochodu z działalności gospodarczej w formie karty podatkowej. Pragnę jednak zwrócić Pana uwagę, iż podklasa 55.20.Z obejmuje zapewnienie zakwaterowania w cyklu dziennym lub tygodniowym w specjalnie wydzielonych umeblowanych pokojach lub pomieszczeniach umożliwiających mieszkanie, przygotowywanie posiłków oraz spanie lub z warunkami do gotowania lub wyposażonymi kuchniami. Mogą to być pokoje, apartamenty lub mieszkania w budynkach wielopiętrowych lub zespołach budynków, domki letniskowe lub domki kempingowe. Mogą być zapewnione minimalne usługi towarzyszące zakwaterowaniu. Podklasa ta nie obejmuje zapewnienia zakwaterowania w domach, mieszkaniach lub apartamentach, włączając umeblowane, w celu dłuższego pobytu, zazwyczaj w cyklu miesięcznym lub rocznym.
Tagi: najem, podatek, karta podatkowa, ryczałt
Opinie naszych zadowolonych Klientów