Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Ustanowienie kuratora, wniosek o ustanowienie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu

14.04.2013
W sytuacji, gdy nie jest znane Pani miejsce pobytu Ojca konieczne jest wystąpienie z wnioskiem do sądu. Przy czym należy pamiętać, iż występując do sądu z wnioskiem o wyrażenie zgody na wyrobienie małoletniemu paszportu i ustanowienie kuratora dla ojca dziecka konieczne będzie wykazanie, iż nie tylko nie jest Pani znane jego miejsce zamieszkania ale również nie udało się Pani tego miejsca ustalić.
 
Przed wystąpienie do sądu powinna więc Pani zwrócić się o udostępnienie danych o adresie zameldowania z bazy numerów pesel. Dysponując ostatnim adresem osoby poszukiwanej, wniosek o udostępnienie danych tej osoby należy skierować do właściwego organu gminy. Gmina jest podstawowym źródłem informacji o osobie, uprawnionym do potwierdzania miejsca zameldowania, dysponuje także wiedzą o nowym adresie osoby wymeldowanej. Jeżeli nie jest Pani znany ostatni adres ojca dziecka wniosek należy kierować do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych z jednoczesnym wykazaniem interesu prawnego. 
 
Następnie należy wystąpić z wnioskiem do sądu wskazując adres zamieszkania uczestnika postępowania – chyba, że po ustaleniu adresu ojciec samodzielnie podpisze wniosek o wydanie paszportu. W sytuacji, gdy pomimo podjęcia powyższych kroków adresu nie uda się ustalić w wniosku należy wnieść również o ustalenie kuratora dla ojca dziecka. Zgodnie z art. 144 Kodeksu postępowania cywilnego przewodniczący ustanowi kuratora, jeżeli wnioskodawca uprawdopodobni, że miejsce pobytu strony nie jest znane. W sprawach o roszczenia alimentacyjne, jak również w sprawach o ustalenie pochodzenia dziecka i o związane z tym roszczenia, przewodniczący przed ustanowieniem kuratora przeprowadzi stosowne dochodzenie w celu ustalenia miejsca zamieszkania lub pobytu pozwanego.
 
Uprawdopodobnienie określane jest jako surogat dowodu zwolniony od ścisłych formalności dowodowych. Uprawdopodobnienie nie daje pewności co do prawdziwości twierdzeń o istnieniu konkretnego roszczenia, ale pozwala przyjąć, że jest ono prawdopodobne – tak Sąd Apelacyjny w Lublinie w postanowieniu z dnia 30 maja 2011 r. I ACz 462/11 w sprawie o zabezpieczenie roszczenia. Spełnienie przesłanki uprawdopodobnienia w sprawie o ustanowienie kuratora osoby nieznanej z miejsca pobytu powinno być oceniane przez sąd rygorystycznie.
 
O ustanowieniu kuratora dokonywane są ogłoszenia publiczne: obligatoryjnie - w budynku sądowym i budynku urzędu gminy, fakultatywnie zaś - w prasie. Ogłoszenia w prasie dokonywane są według uznania sądu tylko w sprawach większej wagi (art. 144 § 2). Zgodnie z § 120 Regulaminu sądów w zarządzeniu o dokonaniu ogłoszenia należy podać istotną treść ogłoszenia i sposób jego publikacji. Na podstawie § 122 Regulaminu sądów ogłoszenia sądowe wywiesza się w lokalu urzędu gminy właściwej ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania lub pobytu osoby nieobecnej, a w innych przypadkach - gminy właściwej ze względu na siedzibę sądu, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.


Tagi: paszport, kurator, pesel

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły