Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wysyłanie niezamówionych informacji handlowych

14.04.2013
Zgodnie z art. 10 Ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną zakazane jest przesyłanie niezamówionej informacji handlowej skierowanej do oznaczonego odbiorcy będącego osobą fizyczną za pomocą środków komunikacji elektronicznej, w szczególności poczty elektronicznej.
 
Pojęcie „informacja handlowa” zostało zdefiniowane w art. 2 pkt 2 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i oznacza każdą informację przeznaczoną bezpośrednio lub pośrednio do promowania towarów, usług lub wizerunku przedsiębiorcy lub osoby wykonującej zawód, której prawo do wykonywania zawodu jest uzależnione od spełnienia wymagań określonych w odrębnych ustawach, z wyłączeniem informacji umożliwiającej porozumienie się za pomocą środków komunikacji elektronicznej z określoną osobą oraz informacji o towarach i usługach niesłużącej osiągnięciu efektu handlowego pożądanego przez podmiot, który zleca jej rozpowszechnianie, w szczególności bez wynagrodzenia lub innych korzyści od producentów, sprzedawców i świadczących usługi.
 
Moim zdaniem, wysyłanie zapytań o zgodę na przesyłanie informacji handlowej zasadniczo również należałoby traktować jako działanie zakazane na mocy analizowanego przepisu. W zapytaniu bowiem takim albo w linkach do niego znajdują się dane stanowiące informację handlową. 
 
Czyn nieuczciwej konkurencji unormowany w art. 10 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną stanowi wykroczenie unormowane w art. 24 Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Zgodnie z tym przepisem, kto przesyła za pomocą środków komunikacji elektronicznej niezamówione informacje handlowe, podlega karze grzywny (art. 24 ust. 1). Ściganie wykroczenia, o którym mowa w ust. 1, następuje na wniosek pokrzywdzonego (art. 24 ust. 2). Ukaranie podmiotu rozsyłającego spam będzie uzależnione od tego, czy działanie to nie zostanie w konkretnym przypadku zakwalifikowane jako cechujące się „znikomą społeczną szkodliwością” (gdyż w takim rozumieniu kodeks wykroczeń wyłącza karalność czynu; J. Kurek, Problemy z dochodzeniem…, s. 82).
 
Co istotne to na Usługodawcy ciąży obowiązek wykazania uzyskania zgody poprzez np. archiwizowanie daty wyrażenia zgody, IP komputera, etc.
 
Abstrahując od powyższego w mojej ocenie jednak powinien zakończyć Pan korespondencję z odbiorcą i usunąć jego adres z bazy. Celem przedsiębiorcy jest najprawdopodobniej uzyskanie od Pana jakiejś korzyści majątkowej w zamian za niezgłaszanie popełnienia przez Pana wykroczenia.
 
W zależności od dalszych kroków i ewentualnych propozycji wyrażonych w mailach możliwe, iż doczynienia będziemy mieli z tzw. groźbą bezprawną. Groźbą bezprawną jest zarówno groźba, o której mowa w art. 190 Kodeksu karnego, jak i groźba spowodowania postępowania karnego lub rozgłoszenia wiadomości uwłaczającej czci zagrożonego lub jego osoby najbliższej. Nie stanowi groźby zapowiedź spowodowania postępowania karnego, jeżeli ma ona jedynie na celu ochronę prawa naruszonego przestępstwem. 


Tagi: spam

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły