Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Pośrednictwo przy przewozie rzeczy

03.04.2013
Ustawa o transporcie drogowym ma zastosowanie do każdego przewozu wykonywanego w transporcie drogowym pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony, a więc bez względu na to, czy pojazd poruszał się z ładunkiem, czy też nie, a także nie ma tutaj znaczenia zarobkowy, bądź niezarobkowy charakter przewozu towarów.
 
Przepisów Ustawy o transporcie drogowym nie stosuje się w sytuacjach w tejże ustawie wymienionych. Co istotne katalog wyłączeń jest zamknięty i nie podlega rozszerzeniu.
 
Definicja transportu drogowego określona w art. 4 Ustawy o transporcie drogowym została skonstruowana w formie wyliczenia. Za transport drogowy uznawana jest m.in. działalność gospodarcza w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy tj. spedycyja, o której mowa w art. 794 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tezą wyrażoną w orzecznictwie czynności podejmowane w ramach umowy spedycji mogą polegać na udzielaniu porad, zawieraniu umów przewozu, sporządzaniu dokumentów przewozowych, odbiorze przesyłki od nadawcy lub przewoźnika, przekazaniu przesyłki od odbiorcy. Mogą to być również inne czynności organizacyjno-prawne związane z przewozem, takie jak znalezienie przewoźnika, przygotowanie listu przewozowego czy też zawarcie umowy przewozu z przewoźnikiem w imieniu zleceniodawcy.
 
Zgodnie z art. 5 prawa przewozowego, art. 3 Konwencji CMR czy art. 27 CIM dopuszczalne jest korzystanie przez przewoźników z usług podwykonawców. Tym samym wpisanie do umowy postanowienia, że przewóz może zostać wykonany przez podwykonawców, a nawet określenie wprost, że przewozu faktycznie dokona inny podmiot niż strona umowy, nie wpływa na charakter umowy – powierzenie wykonania przewozu innemu podmiotowi możliwe jest bowiem zarówno w umowie spedycji jak i umowie przewozu. 
 
Poruszany przez Pana temat budzi wiele kontrowersji i rozbieżnych interpretacji w tym zakresie. Osobiście stoję na stanowisku, iż nie każde zlecenie transportu podwykonawcy automatycznie powinno być kwalifikowane, jako „działalność gospodarczą w zakresie pośrednictwa przy przewozie rzeczy”. Ponadto skoro na działalność jest częścią działalności w postaci transportu drogowego to w przypadku pojazdów do 3,5 tony nie znajdują zastosowania przepisy ustawy.


Tagi: transport, spedycja

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły