Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Zasiedzenie wynajmowanego mieszkania

22.03.2013
Na wstępie pragnę wskazać, iż nie ma czegoś takiego jak zasiedzenie najmu lokalu komunalnego. Ustawa o ochronie praw lokatorów wskazywała w art. 30, iż osoba zajmująca lokal bez tytułu prawnego do dnia wejścia w życie ustawy przez okres nie krótszy niż 10 lat wstępuje z mocy prawa w stosunek najmu tego lokalu po upływie 12 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy, jeżeli właściciel nie wniesie w tym okresie powództwa o nakazanie tej osobie przez sąd opróżnienia lokalu lub jeżeli w tym samym terminie nie wniesiono powództwa o ustalenie nieistnienia stosunku najmu.  
 
Co istotne w takim przypadku czynsz najmu wynosi 3% wartości odtworzeniowej lokalu co byłoby dla Pani rozwiązaniem skrajnie niekorzystnym.
 
Powinna więc Pani skupić się na wykazaniu, iż wstąpiła Pani w stosunek najmu lokalu komunalnego na podstawie przepisów obowiązujących w dniu śmierci Pani Ojca tj. w roku 1998. W chwili obecnej kwestie związane w wstąpienie w stosunek najmu reguluje art. 691 Kodeksu cywilnego, jednakże w roku 1998 artykuł ten nie obowiązywał. Do Kodeksu cywilnego art. 691 powrócił w roku 2001 – został dodany przez art. 26 Ustawy o ochronie praw lokatorów.
 
W dniu śmierci Pani Ojca kwestie związane z wstąpieniem w stosunek najmu lokalu komunalnego były uregulowane w art. 8 Ustawy o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu w razie śmierci najemcy jego dzieci, mieszkające z nim stale do chwili jego śmierci, wstępują w stosunek najmu oraz nabywają jego uprawnienia i obowiązki związane z tym lokalem.
 
W drodze procesu cywilnego osoba uprawniona mogła i nadal może na podstawie art. 8 Ustawy o najmie (obecnie art. 691 k.c.) żądać ustalenia, że wstąpiła w stosunek najmu. Zgłaszający roszczenie o takie ustalenie bowiem ma interes prawny w potwierdzeniu stanu prawnego wynikłego ze śmiercią najemcy (art. 189 k.p.c.). Stanowisko takie wyraził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 21 marca 1977 r. (III CZP 19/77, OSNC 1977, nr 10, poz. 178) oraz w orzeczeniu z dnia 19 listopada 1996 r. (III CZP 115/96, OSNC 1997, nr 4, poz. 35).
 
W omawianej sprawie nie ma więc wątpliwości, iż wstąpiła Pani w stosunek najmu lokalu komunalnego i w sytuacji gdy gminna kwestionuje te uprawnienia przysługuje Pani prawo wystąpienia z wnioskiem do sądu o ustalenie tego prawa. Jedynym problemem jest powołanie odpowiednich dowodów na zamieszkiwania przed i po śmierci Ojca w tym lokalu. W tym celu powinna Pani w szczególności, jako dowód powołać:
 1. Zeznania świadków – koleżankę, może dzieci sąsiadów, listonosz, administrator lokalu, etc. Przynajmniej 3-4 osoby.
 2. Dowody z dokumentów – np. dowody dokonywanych przez Panią opłat
 3. Dowód z akt lokalu – warto umówić się na przejrzenie akt i sprawdzenie, co z nich wynika


Tagi: zasiedzenie, najem

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły