Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Wykonywanie transportu drogowego

21.03.2013
Zasady podejmowania i wykonywania krajowego oraz międzynarodowego transportu drogowego zostały uregulowane w Ustawie z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Przepisów ustawy nie stosuje się do przewozu drogowego wykonywanymi pojazdami samochodowymi lub zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony w transporcie drogowym rzeczy oraz niezarobkowym przewozie drogowym rzeczy.
 
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż wyliczenie wyłączeni spod zakresu Ustawy o transporcie drogowym stanowi katalog zamknięty i nie podlega rozszerzeniu.
 
Celem ustalenia dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów przy wykonywaniu transportu drogowego konieczne jest zsumowanie masy pojazdu z masą przyczepy celem ustalenia dopuszczalnej masy całkowitej zespołu pojazdów przy wykonywaniu transportu drogowego. Taki sposób obliczania dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu (zestawu) znajduje potwierdzenie w treści art. 4 ust. l rozporządzenia Rady (EWG) nr 3820/85 z dnia 20 grudnia 1985 r. w sprawie harmonizacji niektórych przepisów socjalnych odnoszących się do transportu drogowego. Tak więc zasady te obowiązują wprost w całej Unii Europejskiej i przedsiębiorcy zobowiązani są do ich stosowania. Wykonując, więc transport drogowy auto lawetą z doczepioną kolejną lawetą będzie Pan podlegał przepisom przedmiotowej ustawy w zakresie wykonywania międzynarodowego transportu drogowego.
 
Ustawodawca uznał, iż do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego nie jest wystarczające wpisanie do odpowiedniego rejestru przedsiębiorców a konieczne jest uzyskanie dodatkowego uprawnienia w postaci licencji na wykonywanie tego rodzaju działalności.
 
Licencja na wykonywanie transportu drogowego jest uprawnieniem o charakterze osobistym. Ustawa o transporcie drogowym wprowadza szereg wymogów, jakie musi spełnić przedsiębiorca ubiegający się o licencję na wykonywanie transportu drogowego w szczególności musi spełnić następujące wymagania.
 
Posiadać dobrą reputację
 
Niedochowanie wymogu dobrej reputacji jako uprawniającego do wykonywania działalności w zakresie transportu w każdym przypadku warunkuje albo brak możliwości udzielenia licencji albo - jeśli fakt ten zostanie ujawniony później - jej cofnięcie. Utrzymywanie w obrocie prawnym licencji, co do której wymóg ten nie jest lub przestał być spełniany - stanowiłoby ewidentne naruszenie obowiązujących przepisów prawa w omawianej materii.
 
Posiadać certyfikat kompetencji zawodowych
 
Wykonywanie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w zakresie międzynarodowego transportu drogowego jest rodzajem działalności gdzie wymagana jest określona wiedza.
 
Ustawodawca wprowadził zasadę, iż przynajmniej jedna z osób zarządzających przedsiębiorstwem lub osoba zarządzająca w przedsiębiorstwie transportem drogowym musi legitymować się certyfikatem kompetencji zawodowych
 
Posiadać zabezpieczenie finansowe
 
Przedsiębiorca zamierzający wykonywać transport drogowy musi posiadać zabezpieczenie finansowe o równowartości, co najmniej 9 000 euro na pierwszy pojazd. Podkreślenia wymaga fakt, iż przedsiębiorca powinien posiadać wymaganą sytuację finansową zarówno w chwili podejmowania działalności gospodarczej w zakresie wykonywania transportu drogowego, ubiegania się o licencję, jak również przez cały okres prowadzenia przedmiotowej działalności.
 
Należy również pamiętać, iż ponadto przedsiębiorca musi zatrudniać kierowców spełniających wymagania Prawa o ruchu drogowym oraz Ustawy o kierujących pojazdami a nadto posiadać tytuł prawny do pojazdu.
 
Co istotne jak wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w sprawie II GSK 156/2008 wykonywanie transportu drogowego przez przedsiębiorcę, który posiada licencję, jest dopuszczalne tylko przy użyciu pojazdów, które zostały zgłoszone organowi właściwemu do udzielania licencji.


Tagi: transport, licencja, zespół pojazdów

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły