Podatek od sprzedaży domu, mieszkania, działki otrzymanej w darowiźnie
12.03.2013
Zgodnie z Ustawą o podatku od spadku i darowizn spadki i darowizny od członków najbliższej rodziny są wolne od podatku. Rzeczy ruchome nabyte w drodze spadku lub darowizny rzeczywiście są wolne od podatku i można nimi dysponować bez żadnych ograniczeń, jednak w przypadku dysponowania otrzymaną w drodze spadku nieruchomością musimy stosować się do postanowień prawa wynikających z ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Osoby, które nabyły nieruchomość w drodze spadku lub darowizny i chcą tę nieruchomość sprzedać, w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych muszą zapłacić 19% podatku od zawartej transakcji.
Źródłem przychodu w rozumieniu ustawy jest odpłatne zbycie nieruchomości dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiła
darowizna nieruchomości.
Jednakże zgodnie z art. 21 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, które odpowiadają iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe. Udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.
Co istotne jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie I SA/Bk 542/2009 wydatki poniesione na wykończenie lokalu mieszkalnego oddanego przez developera w stanie niewykończonym (surowym) mieszczą się w pojęciu wydatków poniesionych na budowę lokalu mieszkalnego w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. d ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Tekst jednolity: Dz. U. 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)
Jednakże wydatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, jednak nie w celu zamieszkiwania w tym lokalu, lecz w celu odsprzedaży go z zyskiem lub też w celu wynajmowania go i uzyskiwania z tego tytułu przychodu z najmu, nie spełnia warunku zwolnienia podatkowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Tekst jednolity: Dz. U. 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.). W takim wypadku celem działania podatnika nie jest dążenie do spełnienia, zrealizowania potrzeby mieszkaniowej, ale dążenie do osiągnięcia zysku. Nabywane mieszkanie jest środkiem do jego osiągnięcia.
W celu uniknięcie zapłaty podatku od zbycia nieruchomości należy poczekać z transakcją aż minie 5 lat lub należy skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej. W każdej innej sytuacji powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego.
Tagi: podatek, darowizna
Opinie naszych zadowolonych Klientów