Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Spór z Zakładem Energetycznym o słupy i przyłącze

01.03.2013
Zgodnie z zawartą umową PGE Dystrybucja Warszawa zobowiązała się w terminie wskazanym w umowie do przyłączenia instalacji do zasilania budynku mieszkalnego wskazanego w umowie. Próba wymuszenia uregulowania służebności przesyłu w sposób dla Pana skrajnie niekorzystny nie ma żadnej podstawy prawnej. W obecnej sytuacji ma Pan możliwość dochodzenia co najmniej trzech roszczeń.
 
Kara umowna za nieprzyłączenie budynku do sieci
 
Możliwość dochodzenia kary umownej wynika wprost z zawartej umowy. W celu jej wyegzekwowania należy wystąpić do sądu z pozew o zapłatę. Zgodnie z umową kara umowna wynosi 0,1 % wartości za przyłączenie za każdy dzień zwłoki, nie więcej jednak niż wysokość opłaty za przyłączenie.
 
Ustanowienie służebności
 
Zgodnie z art. 3051 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
 
Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
 
Co istotne jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie II CSK 401/2011 w ustawie mowa o ustanowieniu służebności przesyłu „za wynagrodzeniem” (art. 305[2] K.c.), nie zaś „za odszkodowaniem.” Oznacza to, że wolą ustawodawcy nie było wyłącznie wyrównanie uszczerbku, jaki następuje w majątku właściciela nieruchomości obciążonej wskutek ustanowienia służebności przesyłu. Pojęcie wynagrodzenia jest szersze niż pojęcie odszkodowania.
 
Wypłatę odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości 
 
Przepisy art. 224 i następne kodeksu cywilnego stanowią, że właścicielowi przysługuje za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości. Ponadto właściciel może domagać się odszkodowania wówczas, gdy poniósł jakąś szkodę np. zniszczono mu uprawy, uszkodzoną jakiś budynek, drogę dojazdowa itp. Za korzystanie z cudzej nieruchomości należy się wynagrodzenie – właściciel musi wówczas tylko wykazać, że nieruchomość była wykorzystywana przez jakąś inna osobę, nie musi wykazywać, że wyrządzono mu jakąś szkodę. wynagrodzenie jest dochodem właściciela i trzeba oczywiście zapłacić od tego dochodu podatek.
 
Nie ma niestety żadnej „taryfy” za bezumowne korzystanie z gruntu określonej w ustawie. Praktyka sądów kształtuje się w różny sposób. Kwoty wahają się od kliku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. wynagrodzenie za bezumowne korzystanie powinno nawiązywać do cen rynkowych za najem czy dzierżawę podobnej nieruchomości obowiązujących w danym regionie. Często trudno jest ustalić wysokość najmu, więc wnosząc pozew najlepiej zawnioskować na powołanie biegłego z zakresu wyceny nieruchomości, który mógłby ustalić wysokość wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości. Trzeba tu pamiętać, że cena będzie inna w przypadku nieruchomości rolnych a inna w przypadku nieruchomości o charakterze mieszkalnym czy usługowym.
 
Sąd Najwyższy w wyroku z 29 września2011 r. przesądził, iż wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie może przekraczać jej wartości. O metodzie liczenia rekompensaty decyduje zakres ograniczenia własności nieruchomości (IV CSK 84/11).


Tagi: kara umowna, służebność, wynagrodzenie, odszkodowanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły