Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Kostyra

Jako radca prawny, prowadzący swoją kancelarię na terenie Warszawy, świadczę pomoc zarówno dla osób prywatnych, jak i firm. Pomoc udzielana jest klientom zarówno w formie tradycyjnej, w siedzibie kancelarii, jak i online.

Kim jest radca prawny?

Jest to przedstawiciel zawodu zaufania publicznego, który oferuje swoim klientom wsparcie w formie konsultacji, porad, przygotowania opinii, aktów oraz poprzez reprezentowanie swojego klienta w sądzie. Jest osobą posiadającą odpowiednie wykształcenie i wpisaną na listę radców prawnych. Jego kancelaria jest zatem miejscem, w którym można otrzymać wsparcie w sytuacji, gdy potrzebujemy pomocy prawnej.

Czym zajmuje się radca?

Jego podstawowym zajęciem jest świadczenie klientom wsparcia, obejmującego najczęściej udzielanie porad, sporządzanie pism, reprezentowanie klienta przed sądami czy opiniowanie umów lub tworzenie opinii. Jego wsparcie może być adresowane zarówno dla osób prywatnych, jak i firm.

W naszej kancelarii, udzielana jest pomoc, zarówno online, jak i stacjonarna, z prawa rodzinnego, cywilnego, mieszkaniowego, podatkowego, karnego, pracy, administracyjnego, handlowego, cywilnego, autorskiego, zagadnień związanych z odszkodowaniami, rozwodami i nie tylko.

Spór z Zakładem Energetycznym o słupy i przyłącze

01.03.2013
Zgodnie z zawartą umową PGE Dystrybucja Warszawa zobowiązała się w terminie wskazanym w umowie do przyłączenia instalacji do zasilania budynku mieszkalnego wskazanego w umowie. Próba wymuszenia uregulowania służebności przesyłu w sposób dla Pana skrajnie niekorzystny nie ma żadnej podstawy prawnej. W obecnej sytuacji ma Pan możliwość dochodzenia co najmniej trzech roszczeń.
 
Kara umowna za nieprzyłączenie budynku do sieci
 
Możliwość dochodzenia kary umownej wynika wprost z zawartej umowy. W celu jej wyegzekwowania należy wystąpić do sądu z pozew o zapłatę. Zgodnie z umową kara umowna wynosi 0,1 % wartości za przyłączenie za każdy dzień zwłoki, nie więcej jednak niż wysokość opłaty za przyłączenie.
 
Ustanowienie służebności
 
Zgodnie z art. 3051 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
 
Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
 
Co istotne jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie II CSK 401/2011 w ustawie mowa o ustanowieniu służebności przesyłu „za wynagrodzeniem” (art. 305[2] K.c.), nie zaś „za odszkodowaniem.” Oznacza to, że wolą ustawodawcy nie było wyłącznie wyrównanie uszczerbku, jaki następuje w majątku właściciela nieruchomości obciążonej wskutek ustanowienia służebności przesyłu. Pojęcie wynagrodzenia jest szersze niż pojęcie odszkodowania.
 
Wypłatę odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości 
 
Przepisy art. 224 i następne kodeksu cywilnego stanowią, że właścicielowi przysługuje za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości. Ponadto właściciel może domagać się odszkodowania wówczas, gdy poniósł jakąś szkodę np. zniszczono mu uprawy, uszkodzoną jakiś budynek, drogę dojazdowa itp. Za korzystanie z cudzej nieruchomości należy się wynagrodzenie – właściciel musi wówczas tylko wykazać, że nieruchomość była wykorzystywana przez jakąś inna osobę, nie musi wykazywać, że wyrządzono mu jakąś szkodę. wynagrodzenie jest dochodem właściciela i trzeba oczywiście zapłacić od tego dochodu podatek.
 
Nie ma niestety żadnej „taryfy” za bezumowne korzystanie z gruntu określonej w ustawie. Praktyka sądów kształtuje się w różny sposób. Kwoty wahają się od kliku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych. wynagrodzenie za bezumowne korzystanie powinno nawiązywać do cen rynkowych za najem czy dzierżawę podobnej nieruchomości obowiązujących w danym regionie. Często trudno jest ustalić wysokość najmu, więc wnosząc pozew najlepiej zawnioskować na powołanie biegłego z zakresu wyceny nieruchomości, który mógłby ustalić wysokość wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości. Trzeba tu pamiętać, że cena będzie inna w przypadku nieruchomości rolnych a inna w przypadku nieruchomości o charakterze mieszkalnym czy usługowym.
 
Sąd Najwyższy w wyroku z 29 września2011 r. przesądził, iż wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie może przekraczać jej wartości. O metodzie liczenia rekompensaty decyduje zakres ograniczenia własności nieruchomości (IV CSK 84/11).


Tagi: kara umowna, służebność, wynagrodzenie, odszkodowanie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Porady prawne online
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły