Spór z Zakładem Energetycznym o słupy i przyłącze
01.03.2013
Zgodnie z zawartą umową PGE Dystrybucja Warszawa zobowiązała się w terminie wskazanym w umowie do przyłączenia instalacji do zasilania budynku mieszkalnego wskazanego w umowie. Próba wymuszenia uregulowania służebności przesyłu w sposób dla Pana skrajnie niekorzystny nie ma żadnej podstawy prawnej. W obecnej sytuacji ma Pan możliwość dochodzenia co najmniej trzech roszczeń.
Kara umowna za nieprzyłączenie budynku do sieci
Możliwość dochodzenia kary umownej wynika wprost z zawartej umowy. W celu jej wyegzekwowania należy wystąpić do sądu z pozew o zapłatę. Zgodnie z umową
kara umowna wynosi 0,1 % wartości za przyłączenie za każdy dzień zwłoki, nie więcej jednak niż wysokość opłaty za przyłączenie.
Ustanowienie służebności
Zgodnie z art. 3051 Kodeksu cywilnego nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia przesyłowe prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń (służebność przesyłu).
Jeżeli przedsiębiorca odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna do korzystania z urządzeń właściciel nieruchomości może żądać odpowiedniego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie służebności przesyłu.
Co istotne jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu w sprawie II CSK 401/2011 w ustawie mowa o ustanowieniu służebności przesyłu „za wynagrodzeniem” (art. 305[2] K.c.), nie zaś „za odszkodowaniem.” Oznacza to, że wolą ustawodawcy nie było wyłącznie wyrównanie uszczerbku, jaki następuje w majątku właściciela nieruchomości obciążonej wskutek ustanowienia służebności przesyłu. Pojęcie wynagrodzenia jest szersze niż pojęcie odszkodowania.
Wypłatę odszkodowania za bezumowne korzystanie z nieruchomości
Przepisy art. 224 i następne kodeksu cywilnego stanowią, że właścicielowi przysługuje za bezumowne korzystanie z jego nieruchomości. Ponadto właściciel może domagać się odszkodowania wówczas, gdy poniósł jakąś szkodę np. zniszczono mu uprawy, uszkodzoną jakiś budynek, drogę dojazdowa itp. Za korzystanie z cudzej nieruchomości należy się
wynagrodzenie – właściciel musi wówczas tylko wykazać, że nieruchomość była wykorzystywana przez jakąś inna osobę, nie musi wykazywać, że wyrządzono mu jakąś szkodę.
wynagrodzenie jest dochodem właściciela i trzeba oczywiście zapłacić od tego dochodu podatek.
Nie ma niestety żadnej „taryfy” za bezumowne korzystanie z gruntu określonej w ustawie. Praktyka sądów kształtuje się w różny sposób. Kwoty wahają się od kliku tysięcy złotych do kilkudziesięciu tysięcy złotych.
wynagrodzenie za bezumowne korzystanie powinno nawiązywać do cen rynkowych za najem czy dzierżawę podobnej nieruchomości obowiązujących w danym regionie. Często trudno jest ustalić wysokość najmu, więc wnosząc pozew najlepiej zawnioskować na powołanie biegłego z zakresu wyceny nieruchomości, który mógłby ustalić wysokość wynagrodzenia za korzystanie z nieruchomości. Trzeba tu pamiętać, że cena będzie inna w przypadku nieruchomości rolnych a inna w przypadku nieruchomości o charakterze mieszkalnym czy usługowym.
Sąd Najwyższy w wyroku z 29 września2011 r. przesądził, iż
wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości nie może przekraczać jej wartości. O metodzie liczenia rekompensaty decyduje zakres ograniczenia własności nieruchomości (IV CSK 84/11).
Tagi: kara umowna, służebność, wynagrodzenie, odszkodowanie
Opinie naszych zadowolonych Klientów