Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Potrącenie z wynagrodzenia za pracę

28.02.2013
W mojej ocenie droga postępowania, jaką chce Pan w niniejszej sprawie przyjąć jest błędna. Nie widzę najmniejszych podstaw do żądania odszkodowania w niniejszej sprawie. Jak sam Pan przyznaje do przedmiotowego potrącenia upoważnił Pan pracodawcę. potrącenie zostało dokonane niemal trzy lata temu a więc co najmniej w tej dacie dowiedział się Pan o treści złożonego oświadczenia w języku niemieckim.
 
Przyjmując czysto teoretycznie, iż faktycznie było złożone pod wpływem błędu to zgodnie z art. 84 Kodeksu cywilnego razie błędu co do treści czynności prawnej można uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia woli. Jeżeli jednak oświadczenie woli było złożone innej osobie, uchylenie się od jego skutków prawnych dopuszczalne jest tylko wtedy, gdy błąd został wywołany przez tę osobę, chociażby bez jej winy, albo gdy wiedziała ona o błędzie lub mogła z łatwością błąd zauważyć; ograniczenie to nie dotyczy czynności prawnej nieodpłatnej.
 
Uprawnienie do uchylenia się wygasa: w razie błędu - z upływem roku od jego wykrycia, a w razie groźby - z upływem roku od chwili, kiedy stan obawy ustał. W omawianej więc sprawie możliwość uchylenia się od złożonego oświadczenia wygasła.
 
Jednakże w mojej ocenie większe szanse na powodzenie miałoby złożenie pozwu o zapłatę wynagrodzenia. Zgodnie z art. 87 Kodeksu pracy dokonywać potrącenia z wynagrodzenia można jedynie wierzytelności wskazane w tymże przepisie. W art. 91 Kodeksu pracy ustawodawca przewidział możliwość dokonania potrącenia za zgodą pracownika.
 
W wyroku z 12 września 2000 r. (I PKN 22/00, LexPolonica nr 354488) Sąd Najwyższy stwierdził, że nieważna jest zgoda pracownika na dokonywanie potrąceń z przysługującego mu wynagrodzenia za pracę należności obciążających pracodawcę. Z kolei zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 5 maja 2004 r. (I PK 529/03, LexPolonica nr 366692) wyrażenie zgody przez pracownika na dokonanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę bez świadomości wielkości długu i istnienia przesłanki odpowiedzialności jest nieważne.
 
W wyroku z 1 października 1998 r. (I PKN 366/98, LexPolonica nr 342642) Sąd Najwyższy orzekł, że wyrażenie przez pracownika, bez zachowania formy pisemnej, zgody na dokonywanie potrąceń z wynagrodzenia za pracę innych należności niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 jest nieważne (por. art. 58 § 1 k.c. w zw. z art. 91 i 300 k.p.).
 
Proszę pamiętać jednak, iż roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Dlatego pozew powinien być wniesiony jeszcze w bieżącym miesiącu.


Tagi: podatek, potrącenie, wynagrodzenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły