Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Szkoła zaoczna a alimenty

27.02.2013
Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Dodatkowo zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.
 
Ponadto zgodnie z treścią art. 138 Kodeksu rodzinnego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. 
 
W opisanych przez Pana okolicznościach w mojej ocenie podjęcie pracy przez syna oraz fakt, iż jest on pełnoletni uzasadnia złożenie pozwu o uchylenie obowiązku alimentacyjnego lub przynajmniej o zmniejszenie alimentów. 
 
Przy czym jeżeli dotychczasowe kwalifikacje dziecka nie zapewniają mu odpowiedniego poziomu życia i w związku z tym zamierza ono podnieść te kwalifikacje, podejmując np. studia wyższe, okoliczność, że przed tymi studiami już pracowało i pobierało wynagrodzenie za pracę, nie zwalnia rodziców od alimentacji na tej podstawie, że dziecko jest już w stanie utrzymać się samodzielnie.
 
Zakładając, iż syn będzie wstanie pogodzić pracę z nauką w technikum zaocznym to w mojej ocenie pozew o zwolnienie z obowiązku alimentacji będzie zasadny w szczególności, jeżeli Pana sytuacja materialna nie jest najlepsza i płacone alimenty stanowią znaczne obciążenie dla Pana budżetu domowego. Dla oceny sądu mogą mieć również znaczenia dotychczasowe wyniki w nauce syna.
 
Jak bowiem wskazał Sąd Najwyższy rodzice nie są obowiązani dostarczać środków utrzymania dziecku, które, będąc już przygotowane należycie do wykonywania przez nie odpowiedniego dla niego zawodu, podejmuje dla podniesienia swych kwalifikacji dalsze kształcenie się, ale w studiach się zaniedbuje, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy studiów w przewidzianym programem okresie.


Tagi: alimenty

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 04.11.2013 Iwona napisał(a):

  Witam serdecznie, mam takie pytanie, mój syn skończył Zasadniczą Szkołę Zawodową i zapisał się do Liceum Ogólnokształcącego dla dorosłych zaocznie czy w dalszym ciągu należą mu się alimenty, syn nigdzie nie pracuje. Syn ma 20 lat.

 • 11.11.2013 Karolek napisał(a):

  W mojej ocenie nadal synowi należą się alimenty, ale należy je obniżyć stosownie do jego możliwości zarobkowych. To moja osobista opinia, zaznaczam nie jestem prawnikiem a jedynie studentem.

 • 15.10.2015 Maria napisał(a):

  Córka ma 19 lat chodziła do technikum ojciec płacił jej alimenty 400 zł które były ustnie ustalone, kiedy przeniosła się do szkoły zaocznej przestał jej płacic,córka złożyła pozew o alimenty.Pytanie czy nalezą się córce alimenty chcę zaznaczyć ojciec córki ma adwokata na sprawę o alimenty.Słyszałam ze jeśli córka przegra sprawę będzie musiała pokryc koszty jego adwokata.

 • 09.06.2020 Sebastian napisał(a):

  Corka kończy szkole branżową i idzie do szkoły zaocznej w weekendy.Ma 19 lat urodziła córkę która ma 3 miesiące.Chcialem się dowiedzieć czy muszę nadal płacić alimenty.

 • 16.08.2020 Barbara napisał(a):

  A jak to wygląda gdy alimenty są z funduszu alimentacyjnego czy córka nadal będzie pobierać gdy podejmie szkołę zaoczną ?

 • 15.10.2020 kolo napisał(a):

  Jak ja slysze o tych pseudo szkolach wieczorowych , zaocznych itp to mnie krew zalewa z takim podejsciem to warcholy becwaly prozniaki i cwaniaki beda co roku kursy brac i uczyc sie do starosci dopoki nie kopna w kalendarz Jak Sedzia podrzymuje takiego warchola twierdzac ze nie ma wieku wyciagania kasy od rodzicow to prostetuje i przytaczam ustawe o funduszu alimentacyjnym ktory mowi do wieku prozniaka i zdziry 25 lat . A gdzie jest jebana konstytucja kwacha Wszyscy sa rowni wobec prawa Tym sympatykom takiej naracji to pala w leb

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły