Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Przekształcenie lub zasiedzenie użytkowania wieczystego

22.02.2013
Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie). Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
 
Posiadanie prowadzące do zasiedzenia musi mieć charakter posiadania samoistnego. Tylko ten, kto rzeczą faktycznie włada z zamiarem władania dla siebie (cum animo rem sibi habendi), jest jej posiadaczem samoistnym. Wola posiadania więc jest skierowana na określony rodzaj, a raczej zakres władztwa (właściciel albo ten, kto włada rzeczą w zakresie innego władztwa nad cudzą rzeczą). Wola nie może być ukryta - chodzi tu o jawny dla otoczenia, niedwuznaczny zamiar.
 
W niniejszej sprawie nie można, więc mówić o zasiedzeniu nieruchomości gdyż nie jest Pan jej posiadaczem samoistnym – reguluje Pan opłaty za użytkowanie wieczyste co stanowi niezbity dowód tego faktu.
 
Natomiast w świetle obowiązujących przepisów istnieje możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Możliwość przekształcenia użytkowania wieczystego w prawo własności została uregulowana przez sejm w ustawie z 29 lipca 2005 r. W dokumencie określono precyzyjnie, kto jest uprawniony do wystąpienia z tego rodzaju żądaniem – mogą to być osoby fizyczne i prawne będące w dniu 13 października 2005 r. użytkownikami wieczystymi nieruchomości. W gronie uprawnionych są również właściciele lokali znajdujących się na terenie nieruchomości wspólnej, objętej prawem użytkowania wieczystego. O przekształcenie w prawo własności mogą ubiegać się także spółdzielnie mieszkaniowe, będące właścicielami budynków mieszkalnych lub garaży. 
 
Osoby starające się o uzyskanie prawa własności muszą dopełnić szeregu formalności. Pierwszym krokiem jest złożenie stosownego wniosku do odpowiedniego organu. W przypadku nieruchomości będących własnością jednostki samorządu terytorialnego będzie to wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu, albo zarząd województwa. Natomiast w odniesieniu do nieruchomości należących do Skarbu Państwa, osobą, do której należy się zwrócić, jest starosta wykonujący zadania z zakresu administracji rządowej.
 
W przypadku wystąpienia z wnioskiem o przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w przypadku wydania decyzji pozytywnej konieczne będzie uiszczenie opłaty na rzecz dotychczasowego właściciela. Przedmiotowa opłata może zostać rozbita na raty na okres nie dłuższy niż 20 lat.
 
Jeżeli nieruchomość jest sprzedawana w drodze bezprzetargowej w celu realizacji roszczeń przysługujących na mocy niniejszej ustawy lub odrębnych przepisów, cenę nieruchomości ustala się w wysokości równej jej wartości. Ponadto na poczet ceny nieruchomości gruntowej sprzedawanej jej użytkownikowi wieczystemu zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień sprzedaży.
 
Jak wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w sprawie II Sa/Gd500/2010 w celu ustalenia wartości nieruchomości gruntowej jako przedmiotu prawa użytkowania wieczystego należy wpierw określić wartość przekształcanej nieruchomości gruntowej jako przedmiotu prawa własności, a następnie uzyskaną wartość pomnożyć przez współczynnik korygujący.
 
Obliczona w ten sposób cena nieruchomości może zostać dodatkowo obniżona w wyniku bonifikaty wynikającej z aktów prawa miejscowego. Możliwe również, iż w Pana przypadku bonifikata będzie wynikała z mocy prawa. Mianowicie zgodnie z Ustawą w odniesieniu do nieruchomości stanowiących własność Skarbu Państwa osobom fizycznym, które prawo użytkowania wieczystego uzyskały przed dniem 5 grudnia 1990 r., oraz ich następcom prawnym, organ właściwy do wydania decyzji udziela, na ich wniosek, 50 % bonifikaty od opłaty.


Tagi: użytkowanie wieczyste, zasiedzenie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły
/porady-prawne-lexvin/7005/Przekszta%C5%82cenie-lub-zasiedzenie-u%C5%BCytkowania-wieczystego