Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odwołanie warunkowego zwolnienia

19.02.2013
Obligatoryjne odwołanie warunkowego zwolnienia ma miejsce wówczas, gdy skazany w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności bez warunkowego zawieszenia jej wykonania. Podstawę obligatoryjnego odwołania może stanowić również przestępstwo umyślno-nieumyślne [A. Zoll, w: G. Bogdan, Z. Ćwiąkalski i in., Komentarz. Część ogólna, s. 897; J. Lachowski, warunkowe zwolnienie..., s. 328].
 
W art. 160 Kodeksu karnego wykonawczego ustawodawca wskazał, iż Sąd penitencjarny odwołuje warunkowe zwolnienie, jeżeli warunkowo zwolniony m.in. :
 1. w okresie próby popełnił przestępstwo umyślne, za które orzeczono prawomocnie karę pozbawienia wolności;
 2. w okresie próby rażąco naruszył porządek prawny;
 
Naruszenie porządku prawnego musi mieć charakter „rażący”, czyli taki, który odznacza się dużym nasileniem złej woli, uporczywością. Przesłanka ta ma charakter ocenny [S. Strycharz, Pojęcie porządku prawnego w kodeksie karnym, NP 1970, nr 6, s. 851; Z. Zoll, w: G. Bogdan, Z. Ćwiąkalski i in., Komentarz. Część ogólna, s. 846; J. Lachowski, warunkowe zwolnienie..., s. 332]. Przejawem najbardziej rażącego naruszenia porządku prawnego jest popełnienie przestępstwa „innego niż określone w § 1”. Wykładnia językowa prowadzi do wniosku, że nie chodzi tutaj o przestępstwo „inne”, lecz o takie przestępstwo i związane z nim immanentnie prawnokarne konsekwencje przypisane w wyroku, które nie zostało objęte dyspozycją art. 160 § 1. Przesłanką fakultatywnego odwołania warunkowego zwolnienia zatem będzie również popełnienie przez skazanego przestępstwa umyślnego, za które orzeczono karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania.
 
W art. 109 Kodeksu karnego uregulowano zasadę narodowości podmiotowej, zwaną także zasadą obywatelstwa. Zgodnie z nią, niezależnie od tego, na terenie którego kraju obywatel polski popełnił przestępstwo, w razie jego powrotu do Polski będzie odpowiadał za to przestępstwo według prawa polskiego. Ustawodawca wychodzi z założenia, że obowiązkiem obywateli polskich, niezależnie od tego, gdzie się znajdują, jest przestrzeganie prawa polskiego (postanowienie SN z 20 listopada 1991 r., I KZP 29/91, LexPolonica nr 308484, „Wokanda” 1992, nr 1, s. 7 oraz WPP 1994, nr 3-4, s. 86 z uwagami R.A. Stefańskiego).
 
Warunkiem odpowiedzialności jest tzw. zasada podwójnej przestępności czynu, według której odpowiedzialność wchodzi w grę tylko wówczas, gdy czyn stanowi przestępstwo także w miejscu jego popełnienia (warunek ten został sformułowany w art. 111 § 1 Kodeksu karnego).
 
Reasumując powyższe rozważania popełnione przestępstwo na terenie Austrii może skutkować odwieszeniem warunkowego zwolnienia z odbycia kary orzeczonej przez sądu polski.


Tagi: warunkowe zwolnienie

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły