Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Odsetki od kredytu bankowego

10.02.2013
Dominet Bank działał na polskim rynku usług finansowych od 1991 roku. Na przełomie roku 2009/2010 nastąpiło połączenie banku dominet z bankiem BNP Paribas. Od chwili połączenie marka dominet Bank zniknęła z polskiego rynku usług finansowych.
 
Jak domniemam dominet Bank wypowiedział Pani umowę pożyczki lub z innych przyczyn wskazanych w umowie naliczane są maksymalne odsetki od przedterminowej należności. Zgodnie z art. 359 Kodeksu cywilnego maksymalna wysokość odsetek wynikających z czynności prawnej nie może w stosunku rocznym przekraczać czterokrotności wysokości stopy kredytu lombardowego Narodowego Banku Polskiego (odsetki maksymalne).
 
W chwili obecnej stopa kredytu lombardowego wynosi 5,25% a więc maksymalne odsetki wynoszą 21%. W przypadku więc jeżeli Pani dług wynosi 10 000 zł to po roku będzie on już wynosił 12 100 zł.
 
Przed podjęcie jakichkolwiek rozmów czy też spłat firmie windykacyjnej powinna Pani ustalić:
 1. Datę podpisania umowy pożyczki
 2. Na jaki okres została podpisana umowa pożyczki
 3. Datę dokonania ostatniej wpłaty z tytułu umowy pożyczki
 4. Datę wypowiedzenia umowy pożyczki
 
Informacje te są niezmiernie istotne albowiem istnieje duże prawdopodobieństwo, iż roszczenie z tytułu umowy pożyczki uległo już przedawnieniu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
 
Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej - trzy lata. W przypadku roszczeń dominet Banku zastosowanie znajdzie trzy letni termin przedawnienia.
 
Co istotne jednak bieg przedawnienia przerywa się przez uznanie długu. Po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Uznanie długu może nastąpić np. poprzez deklarację spłaty, podpisanie ugody, czy też spłatę chociażby części długu.
 
Jeżeli więc koniec umowy pożyczki czy też data jej wypowiedzenia przypadał na okres ponad trzech lat temu a przez ten czas nie uznała Pani długu to roszczenie to jest przedawnione i dla uniknięcia zapłaty wystarczy, iż po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu wniesienie Pani sprzeciw w terminie 14 dni od jego doręczenia.
 
Natomiast w kwestii wyjaśnienia naliczonych odsetek powinna się Pani zwrócić do banku o duplikat umowy i dokonać samodzielnie wyliczenia należnych odsetek. W przypadku bowiem kwestionowania przed sądem odsetek naliczonych przez ultimo co do zasady to na Pani będzie ciążył obowiązek udowodnienia nieprawidłowości w tym zakresie.


Tagi: dominet, ultimo, kredyt, pożyczka, odsetki

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Maryna

Komunikacja i współpraca z kancelarią zostawiły bardzo pozytywne emocje. Wszyscy pracownicy bardzo mili i pomocni. Poziom profesjonalności bardzo wysoki . Myślałam, że moja sprawa nie jest do załatwienia, ale SIĘ UDAŁO! Otrzymałam kartę na 3 lata w trzy miesiące. Bardzo się cieszę , że trafiłam na kancelarię LexVin, doświadczonego prawnika Pana Dariusza Kostyry. Jestem bardzo wdzięczna i serdecznie polecam najlepszą kancelarię w Warszawie.

 • right
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • left
 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły