Alimenty od babci
29.01.2013
Zgodnie z art. Ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.
Pokrewieństwo oznacza istnienie stosunku opartego na pochodzeniu od wspólnego przodka. Krewnym jest także dziecko uznane przez ojca. Rozróżnia się krewnych w linii wstępnej (ojciec, dziadek, pradziadek) i zstępnej (syn, wnuk, prawnuk). Pojęcie rodzeństwa obejmuje krewnych w linii bocznej (brat, siostra - także przyrodni), jeśli przynajmniej jedno z rodziców jest ich wspólnym przodkiem.
Z powyższych regulacji wynika, iż co do zasady babcia ma obowiązek alimentacyjny względem swego wnuka. Jednakże obowiązek alimentacyjny obciąża zstępnych przed wstępnymi, a wstępnych przed rodzeństwem; jeżeli jest kilku zstępnych lub wstępnych - obciąża bliższych stopniem przed dalszymi.
Za aktualne należy uznać stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w orzeczeniu z 14 maja 1962 r. (2 CR 167/62, LexPolonica nr 316035, OSNCP 1963, nr 4, poz. 91, OSPiKA 1963, nr 2, poz. 41), w myśl którego: „Obowiązek alimentacyjny dalszego krewnego istnieje tylko wtedy, gdy bliższy krewny nie ma możliwości wypełnienia tego obowiązku, lecz może powstać także wtedy, gdy bliższy krewny mimo takich możliwości nie wywiązuje się ze swych obowiązków. Dalszemu krewnemu, który świadczy na rzecz osoby uprawnionej, przysługuje regres do bliższego krewnego w takim zakresie, w jakim niewypełnienie przez tego ostatniego obowiązku alimentacyjnego nie jest wynikiem obiektywnej niemożliwości, lecz wynikiem uchylania się od tego obowiązku”.
Z opisu sprawy wynika, iż niepłacenie alimentów przez ojca nie wynika z uchylania się przez niego z tego obowiązku co więcej nie doszło nawet do sytuacji gdy obowiązek ten nie jest wypełniany w całości a jedynie w części. W mojej ocenie nie ma więc ustawowych przesłanek do żądania alimentów od babci a w żadnym wypadku, jak straszy matka dziecka, do przeniesienia obowiązku alimentacyjnego wprost na babcię dziecka.
W sytuacji uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego ojca dziecka to dziecko może wystąpić o zasądzenie alimentów od babci jednak sąd na nowo będzie badał zarówno potrzeby dziecka jak i możliwości finansowe babci. Istotne jest również, iż wnuczka jest już pełnoletnia i jej matka jeżeli nie posiada pełnomocnictwa nie jest już uprawniona do jej reprezentacji.
W mojej ocenie nie ma więc przesłanek do przeniesienia czy też wystąpienia z pozwem o
alimenty względem babci jak i Pana. Natomiast ojciec dziecka powinien rozważyć wystąpienie z pozwem o obniżenie alimentów. Zgodnie z art. 138 Kodeksu rodzinnego w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego.
Tagi: alimenty
Opinie naszych zadowolonych Klientów